İHGÖ: Sığınmacı ölümlerinden AB sorumludur

26.07.2018 15:48

380 Kişi Okumuş

0 Yorum

İHGÖ: Sığınmacı ölümlerinden AB sorumludur

İnsan hakları gözetleme örgütü İHGÖ, göçmenlerin Avrupa kıtasında vahim durumu hakkında yaptığı uyarıda çok sayıda göçmenin ölümünden AB’yi sorumlu tuttu.

İnsan hakları gözetleme örgütü Çarşamba günü bir açıklama yaparak, AB Akdeniz’de sığınmacıları kurtarmaya çalışan STK’ların çabaları yolunda engel çıkardığını ve sığınmacıların can güvenliğinin sorumluluğunu Libya sahil muhafaza birliği ve Libyalı yetkililerin üzerine yıktığını, oysa bu tür politikalar denizde daha fazla sığınmacının hayatını kaybetmesine yol açtığını ve aynı zamanda Libya’da da insan hakları ihlallerinin devam etmesine sebebiyet verdiğini belirtti.

Örgütün Avrupa ve orta Asya masası Başkanı Judit Sandland, AB ülkeleri sığınmacılara daha iyi davranmaları gerektiğini kaydetti.

Libya sahil muhafaza birliği sığınmacıları arama kurtarma operasyonları için yeterli teçhizatının bulunmadığını belirten Sandlan, AB ülkeleri de denizcilik yasalarını çiğneyerek bu konuda işbirliği yapmadıklarını vurguladı.

Verilere göre, 2000 ila 2017 yılları arasında Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 33 bin sığınmacı Akdeniz sularında boğularak hayatını kaybetti.

Parstoday

İlgili Terimler :

YORUMLAR