IKBY’den (Barzani’den) Bağdat’a 4 şart

17.08.2017 15:54

Kişi Okumuş

0 Yorum

IKBY’den (Barzani’den) Bağdat’a 4 şart

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) tarafından 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumu için Bağdat’ta görüşmelerde bulunan müzakere heyeti, referandumun ertelenmesini isteyen merkez hükümeti yetkililerine 4 adet talep sundu.

Rudaw TV’de yer alan habere göre, Irak’ın başkenti Bağdat’ta temaslarını sürdüren müzakere heyetinin, referandumun ertelenmesini isteyen Bağdat’taki yetkililere bir dizi şart koştuğu ifade edildi.

Kürt heyetinin iktidarda bulunan Şii Ulusal Koalisyonu ile dün çok önemli bir toplantı yaptığı belirtilerek, toplantıda Şii Ulusal Koalisyonu yetkililerinin referandumun ertlenemesini istediği ancak heyetin şimdiye kadar bunu kabul etmediği belirtildi.

‘BİRKAÇ AYLIĞINA BELLİ BİR TARİHE ERTELENEBİLİR’

Haberde, müzakere heyetinin bir dizi şart koştuğu ve bunların, belirlenen kısa bir süre içinde yerine getirilmesi durumundaö referandumun birkaç aylığına belli bir tarihe ertelenebileceğini ilettiği kaydedildi.

Rudaw’da yer alan habere göre Kürt heyetinin sunduğu şartlar’dan bazıları şöyle:

 

  • Kürdistan Bölgesi’nin kesilen bütçesinin gönderilmesi
  • Irak Anayasasının 140. Maddesi’nin uygulanması (Kerkük başta olmak üzere tartışmalı bölgelerin statüsünün belirlenmesi)
  • Kürtlerin Irak hükümetinde azaltılan paylarının geri verilmesi
  • Irak ordusunda Kürt oranının belli düzeye (eski oranına) yükseltilmesi.

 

Bağdat’ta görüşmelerini sürdünen heyetin ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM), ABD, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) ve referandumun ertelenmesini isteyen ülkelerin gözetiminde yapılacak yazılı bir anlaşmayla bunun mümkün olabileceğini muhataplarına bildirdiği belirtilirken, bugün ya da yarına kadar hem Kürtler hem de Şii Ulusal Koalisyonu tarafından iki farklı yol haritasının hazırlanmasının beklendiği ifade edildi.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz