İlhan Kesici’den Adaylık Açıklaması

18.02.2018 13:55

Kişi Okumuş

0 Yorum

İlhan Kesici’den Adaylık Açıklaması

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olacağı iddia edilen İlhan Kesici, “Benim adayım Kılıçdaroğlu” açıklamasında bulundu. Kesici, ‘CHP daha sol bir parti olursa oy alamaz’ dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adayı olacağı iddia edilen İlhan Kesici, Gazete Habertürk’ten Kübra Par’a konuştu.

‘CHP DAHA SOL BİR PARTİ OLURSA OY ALAMAZ’

“CHP daha sol bir parti olursa yeterince oy alamaz” mı diyorsunuz?

Elbette alamaz. Ama “Bu arkadaşlar alamazlar” demiyorum. Bu daraltıcı yaklaşım başarılı olamaz. CHP’nin solunda başka bir sol oy yok. CHP ortada bir yerde olsa, solunda da çok fazla soldan oy gelecek olsa, buraya doğru da genişlemeyi desteklerim. Ama realitede böyle bir şey yok. Eski düzen olsaydı, “Yüzde 25 oy alırım. Denk düşerse bir koalisyon ortağı olurum, denk düşmezse de canım sağ olsun, anamuhalefet partisi olarak devam ederim” düşüncesi vardı. Şimdi bu çok daha zor çünkü yüzde 50’nin üstünde oy almanız lazım. Referandumda bizim taraf yüzde 49 aldı. Yüzde 1 alsaydık, yine kaybeden olacaktık. Yani yeni düzende yüzde 49, yüzde 1’e eşittir. Siyasi hareketlenmeler buna razıysa kimsenin bir diyeceği olmaz. Ama iktidarı hedefleyen partilerin bunu kırması lazım.

İlgili Terimler :

YORUMLAR