İndependent: Londra, Suudi Yetkililer İçin Yaptırım Listesi Hazırladı

14.10.2018 14:32

230 Kişi Okumuş

0 Yorum

İndependent: Londra, Suudi Yetkililer İçin Yaptırım Listesi Hazırladı

Suudi gazeteci Kaşıkçı’nın ortadan kayboluşu Riyad yönetimini yalnızlaştırıyor. Ünlü isimler ve firmalar, Veliaht Prens Selman’ın düzenleyeceği konferanstan çekilirken, ülkeler de yaptırımlara hazırlanıyor. İngiltere de bu ülkeler arasında yer alıyor.

Washington Post yazarı Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, 2 Ekim’de evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’ndan bir daha çıkamamasının yankıları sürüyor. Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili dünyanın Suudi Arabistan yönetimine baskıları ise her geçen gün artıyor. Avrupa basınındaki haberlere göre Türkiye’nin sunduğu delillerin ardı ardına gelmesiyle birlikte Suudi Arabistan’ın yalnızlaştırılması daha da artacak. İzolasyon en çok 23 – 25 Ekim’de Suudi Arabistan’da bu ay düzenlenecek Geleceğe Yatırım Girişimi adlı uluslararası konferansı vuracak. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın himayesinde düzenlenmesi planlanan konferansa katılımın çok düşük olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu bağlamda, İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Cemal Kaşıkçı soruşturmasının seyrine göre yaptırım uygulanacak Suudi güvenlik ve hükümet yetkililerinin listesini hazırladı. İnsan hakları ihlalleri yapan yabancı yetkililere yaptırım uygulanmasına olanak sağlayan ‘Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası’ kapsamında hareket edecek. Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Heba Morayef, Kaşıkçı olayından Suudi Arabistan’ı sorumlu tuttu.

ABD’nin ve İngiltere’nin önde gelen medya kuruluşları ve bazı önemli firmaları, Geleceğe Yatırım Girişimi adlı konferanstan sponsorluğunu “Cemal Kaşıkçı” olayı nedeniyle çekmeye devam ediyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR