İngiltere: İsrail’in Faaliyetleri Kaygı Verici

21.02.2018 16:38

Kişi Okumuş

0 Yorum

İngiltere: İsrail’in Faaliyetleri Kaygı Verici

İRNA’nın verdiği habere göre BM güvenlik Konseyin Filistinle ilgili özel oturumunda konuşan İngiltere’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Allen, İsrail’in Batı Şeria bölgesindeki site inşa çalışmalarının kaygı verici olduğunu bildirdi.

İsraillilerin, site inşa çalışmasını sürdürmeyle onların barış yanlısı olması meselesine gölge düşüreceğini bilmeleri gerektiğini hatırlatan İngiltere’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Allen, Gazze’ye ablukanın kaldırılması, insanların serbest dolaşım haklarının temin edilmesi ve bölgeye gerekli teçhizatın aktarılması imkanı sağlanması gerektiğini bildirdi.

Fransa’nın BM DaimiTemsilcisi François Delattre de bu oturumda yaptığı konuşmada Filistin Özerk yönetiminin Gazze’ye dönmesi zaruretini hatırlatarak bu bölgeye uygulanan ablukanın kaldırılmasını istedi.

Filistin bunalımının devam etmesinin asıl sebeplerinden birinin İsrail tarafından yeni yerleşke inşaatının devam etmesi olduğunu hatırlatan Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, Gazze meselesinin Filistin öteki meselelerinden ayrılmayacağını, barış için bir bütün Filistin’in şart olduğunu bildirdi.

İsrail’in 2018 yılının başında Kudüs’ün başkent olmasını yasal ilan etmesinin Filistin krizini daha da karmaşık ve içinden çıkılmaz bir sorun haline getirdiğini belirten Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi, Amerika’nın da Filistin ile ilgili uluslararası kararlara bağlı kalması gerektiğini bildirdi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz