Irak Ordusu Havice’de IŞİD’i Yenilgiye Uğrattı

04.10.2017 09:59

Kişi Okumuş

0 Yorum

Irak Ordusu Havice’de IŞİD’i Yenilgiye Uğrattı

Irak, Kerkük’ün batısındaki Havice’nin terör örgütü IŞİD’den tamamen geri alındığını resmen duyurdu. Böylece IŞİD, Irak’ta elinde bulundurduğu en önemli merkezini kaybetti.

Terör örgütü IŞİD, Irak topraklarından resmen siliniyor. Irak ordusu, bu sabah Kerkük’ün batısındaki Havice’nin tamamen geri alındığını açıkladı.

2 HAFTADA TAMAMLANDI

19 Eylül’de başlayan operasyon, iki haftada tamamlanmış oldu. Güney cephesinden ilerleyen Irak askerleri, dün Havice’ye çok yaklaştıklarını duyurmuştu.

MUSUL 9 TEMMUZ’DA GERİ ALINMIŞTI

Ordu birliklerinin geçen yıl 17 Ekim’de başlattığı harekât bu yıl 9 Temmuz’da sona ermiş ve teröristlerin elindeki en büyük kent Musul kurtarılmıştı. Musul’un batısındaki Türkmen kenti Telafer ise Ağustos’ta geri alınmıştı.

IRAK VE SURİYE’DEKİ TOPRAKLARININ YÜZDE 80’İNİ KAYBETTİ

Haziran 2014’te Musul’daki El Nuri Camii’nde hilafet ilan eden katil sürüsü, Irak ve Suriye’deki topraklarının yaklaşık yüzde 80’ini kaybetmiş durumda.  Havice’nin kurtarılmasıyla teröristlerin kontrolünde yalnızca Suriye sınırındaki El Kaim ve çevresi kalmış oldu. Binlerce militanı öldürülen örgütün yıl sonuna kadar tamamen kökünün kazınacağı tahmin ediliyor.

SURİYE’DE DE KÖKÜ KAZINIYOR

Suriye’de başkent ilan ettiği Rakka’da aylardır kuşatma altında tutulan terör örgütü, kenti yitirmek üzere. Iraksınırına yakın Deyr ez Zor’un da birkaç gün içinde tamamen geri alınması bekleniyor.  Rusya, Eylül ayı içerisinde Suriye’de IŞİD’in kontrolünde yalnızca 27 bin kilometrekarelik bir alan kaldığını duyurmuştu.  Üç yılı aşkın süredir yüzünü kimsenin görmediği IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’ye ait yeni ses kaydı geçen hafta yayınlandı. Bağdadi, kayıtta militanlarından Batılı ülkelere daha fazla saldırı düzenlemelerini istiyor.

5 KITA, 30’U AŞKIN ÜLKE

IŞİD, Mayıs ayından bu yana İspanya, İngiltere, Fransa, Filipinler, Endonezya ve İran gibi ülkelerde saldırı düzenledi. Bugüne kadar 30’dan fazla ülkeyi hedef alan ve sayıları 200’ü bulan saldırıların bazıları doğrudan örgüte üye teröristler tarafından yapıldı, bazılarında ise yerel militanlar kullanıldı.  Amerikan CNN International’ın Şubat ayında yaptığı derlemeye göre, beş kıtayı kana bulayan saldırılarda 2 binden fazla insan öldü. Irak ve Suriye’deki savaşta ölenlerin sayısı ise tam bilinmiyor. Örgütün katlettiği sivil veya askerlerin on binlerce olduğu tahmin ediliyor.

Rasthaber

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz