Irak ordusu Kerkük’teki petrol bölgeleri yakınında operasyon başlattı

07.02.2018 12:36

Kişi Okumuş

0 Yorum

Irak ordusu Kerkük’teki petrol bölgeleri yakınında operasyon başlattı

Irak ordusu İran sınırı yakınındaki bölgenin kontrolünü sağlamlaştırmak için operasyon başlattı. Ordudan yapılan açıklamada bölgenin Kerkük’teki ham petrolün İran’a aktarılması için kullanılacağı belirtildi.

Irak ordusundan yapılan açıklamada Irak petrolünün geçisinin yapılacağı İran sınırındaki bölgenin kontrolünü sağlamlaştırmak için askeri operasyon başlatıldığı duyuruldu.

Açıklamada dağlık bölgede iki silahlı örgütün aktif olarak faaliyet göstermesinden dolayı duyulan endişe vurgulandı.

Iraklı yetkililer geçen yıl aralık ayında Kerkük’teki ham petrolün kamyonlarla İran’ın Kirmanşah bölgesindeki rafinerilere taşınacağını ilan etmişti.

Irak ile İran arasında 10 Aralık’ta yapılan anlaşmaya göre günlük petrol ihracatı ilk aşamada 30.000 varil, daha sonraki aşamalarda ise 60.000 varil olacak.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlı olmayan Kerkük’teki petrol ve doğalgaz altyapısı kısa süre önce Peşmerge’nin kontorlündeydi. Ancak Ekim 2017 itibarıyla Irak güçlerinin operasyonu sonucu Kuzey Petrol Şirketi’ne ait petrol bölgelerinin kontrolü yeniden Bağdat’a eçmişti.

Kamyonlarla yapılacak sevkiyatın geçen hafta başlaması gerekiyordu ancak Iraklı petrol yetkilileri gecikmenin teknik sebeplerle yaşandığını belirtmiş ve başka bilgi paylaşmamıştı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz