Irak ordusundan IŞİD militanlarına ‘teslim ol’ çağrısı

19.09.2017 02:04

383 Kişi Okumuş

0 Yorum

Irak ordusundan IŞİD militanlarına ‘teslim ol’ çağrısı

Irak Hava Kuvvetlerine ait uçaklardan ülkenin kuzeyinde IŞİD’in kontrolünde bulunan bölgelerdeki militanlara “teslim ol” çağrısı yapılan broşürler attığı bildirildi.

Savunma Bakanlığına bağlı askeri basın ağından yapılan açıklamada, “Irak Hava Kuvvetlerine ait uçaklar Kerkük’ün Havice ilçesinin merkezi ve ona bağlı Er-Riyad, El-Abbasi, Ez-Zab ile Dakuk ilçesine bağlı Er-Reşad nahiyelerine ayrıca Salahaddin vilayetine bağlı Eş-Şirkat ilçesine binlerce uyarı broşürü attı” ifadesine yer verildi.

Broşürlerde vatandaşlara tavsiye ve yönlendirmelerde bulunan devlet radyosunu dinlemelerinin istendiği aktarılan açıklamada, Ninova ile Enbar’a bağlı Akaşat bölgesinin kurtarılmasının ardından kurtuluş saatlerinin çok yakın olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca IŞİD militanlarına teslim olma ve ölüm arasında tercih yapmaları için son uyarının yapıldığı kaydedildi.

Öte yandan, Yüzbaşı Hamid el-Ubeydi yaptığı açıklamada, Salahaddin’in kuzeyindeki Mekhul Dağları’nda IŞİD’e yönelik hava saldırısında 4 militanın öldüğünü söyledi. Ubeydi, hedef alınan bölgenin gözetleme noktası olarak kullanıldığını, saldırının ardından IŞİD’in bölgedeki pek çok mevziyi boşalttığını ifade etti.

Irak ordusu, Haziran 2014’te IŞİD’in kontrolüne geçen Musul’u yaklaşık 9 ay süren askeri operasyonların ardından 10 Temmuz’da tamamen geri almıştı.

Sputnik

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz