Iraklı Aşiretler Amerika’nın Kararını Kınadı

04.12.2018 15:34

376 Kişi Okumuş

0 Yorum

Iraklı Aşiretler Amerika’nın Kararını Kınadı

Iraklı Şii ve Sünni aşiretlerinin önde gelenleri Amerika’nın İran aleyhindeki yaptırımları kınadılar.

Bağdat’ta düzenlenen ve bir gün süren toplantıda 500’den fazla aşiret temsilcisi, milletlerin Amerika tarafından ekonomik ambargolar ve aç bırakılmalarına karşı olduklarını bildirdiler.

Irak yeni Başbakanı Adil Abdul Mehdi’yi desteklemek için düzenlenen toplantıda, katılımcılar Irak askeri ve güvenlik güçlerine verdikleri desteği belirterek, özellikle Irak halk güçlerinin Amerika tarafından tahrip edilme çabalarına karşı olduklarını bildirdiler.

Irak’ın Güneyindeki Zigar ilinden toplantıya katılan Şeyh Haydar Sacit, İRNA’ya yaptığı açıklamada, katılımcıların Amerika’nın tek taraflı ambargolarına karşı olduklarını belirtti.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada katılımcıların Adil Abdul Mehdi hükümetine verilen desteğe vurgu yapılarak, Irak dini merciliğinin tavsiyelerine uyulması ve Irak halkının isteklerinin dikkate alınmasına vurgu yapıldı.

Bu arada AB dış siyaset sorumlusu Mogherini de, Irak başbakanı ile telefonla görüşerek  AB’nin, ABD’nin İran’a karşı yaptırımlarına karşı çıkan Irak’a destek verdiğini bildirdi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR