Irak’ta Koalisyon Görüşmeleri

19.08.2018 15:21

239 Kişi Okumuş

0 Yorum

Irak’ta Koalisyon Görüşmeleri

Irak’ta yapılan seçimlerin ardından hiçbir partinin çoğunluğu elde edememesi nedeniyle parti liderleri hükümet kurmak amacıyla gerekli çoğunluğu yakalamak için yoğun bir görüşme trafiği sürdürüyorlar.

Irak’ta yeni hükümetin teşkili için yapılan müzakerelerde Kanun koalisyonu Başkanı Nuri el Maliki ile Karar koalisyonu Başkanı Usame el Necefi bir araya gelirken Maliki’nin aynı zamanda Fetih Koalisyonu Başkanı Hadi el Amiri ile görüştü belirtildi. Haydar el İbadi liderliğindeki el Nasr koalisyonu üyesi Falih el Feyyaz’ın Maliki’ye yakınlaşması el Nasr koalisyonunda çatlaklar olduğuna dair haberler çıkmasına neden oldu.

Nuri el Maliki, Usame el Necefi ile gerçekleştirdikleri görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada; iki liderin Irak’ın geleceğine dair karşılıklı görüş alışverişinde bulundukları belirtildi. Ayrıca görüşmede büyük bir milli cephenin kurulma zorunluluğu vurgulandı.

Bazı haber kaynakları Falih el Feyyaz’ın arabuluculuğu ile Maliki ve Necefi’nin barıştığı belirtilmekte.

Irak’ta Amiri ve Maliki liderliğindeki partiler ile Ammar el Hekim, Mukteda Sadr ve el İbadi liderliğindeki Şii partilerin Ehli Sünnet ve Kürt seçmenleri kendilerine çekmek için rekabet içerisinde oldukları ifade edilmekte.

Rasthaber

İlgili Terimler :

YORUMLAR