Irak’tan Arabistan’a İlişkilerinin Düzelmesi İçin Beş Şart!

17.08.2017 13:12

Kişi Okumuş

0 Yorum

Irak’tan Arabistan’a İlişkilerinin Düzelmesi İçin Beş Şart!

Irak Ulusal Güvenlik Eski Danışması ve Irak Milli Savunma Komitesinin kıdemli üyesi Muvaffak el Rubai ülkesinin Suudi Arabistan ile normalleşebilmesinin 5 önemli şarta bağlı olduğunu belirtti.

El Şergiye televizyonuna konuşan Muaffak el Rubai 2007 yılında Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyarete değinerek “ Irak Suudi Arabistan ile ilişkilerini 5 önemli şart içerisinde meşru görmüştür.

Bu 5 şart şunlardır:

1: Bölgede var olan mezhebi sorunları ortadan kaldırmak.

2: Suudi Arabistan’ın Irak’taki Suudi gençleri kullanması gibi Suudilerin bu bölgelerden insani ve mali örgütlenmelerini durdurması.

3: Irak’ta intihar eylemi yapan Suudiler hakkında gerekli istihbarat bilgilerinin paylaşılması.

4: Irak siyasetinin ve devlet yapısının kabul edilerek ülkenin hukukunun ve özgürlüğünün tanınması ve Irak’a yönelik düşmanca politikalardan vazgeçilmesi.

5: Irak’ta yaşanan insani ve mali zararın karşılanması.

Suudi Arabistan ile ilişkilerin ancak bu 5 şartın kabul edilmesi ile normalleşebileceğini vurgulayan el Rubai şehitlerin akan kanlarını unutabilmelerinin mümkün olmadığını belirtti.

El Rubai Suud rejiminin Irak’a yönelik düşmanca politikaları ve gönderdiği silah ve paralar nedeniyle Irak’ı bugün kan gölüne dönüştüğünü belirterek Irak halkının tüm bunları unutmayacağını vurguladı.

Rasthaber

İlgili Terimler :

YORUMLAR