İran ile ABD arasında mahkûm takası yapılacak

18.09.2023 12:24

Kişi Okumuş

0 Yorum

İran ile ABD arasında mahkûm takası yapılacak

10 Ağustos’ta açıklanan anlaşma, İran’ın dondurulmuş halde bulunan 6 milyar dolarının Katar’daki hesaplara aktarılmasının ardından ABD’de bulunan 5 İranlı mahkuma karşılık İran’da bulunan 5 Amerikalı mahkumun değişimini içeriyor.

Katar, İran’a ait 6 milyar dolarlık dondurulmuş fonun Doha’daki banka hesaplarına aktarıldığını onayladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani de 5 İranlı ile 5 Amerikalının değiş tokuş edileceği mahkum takasının bugün yapılacağını açıkladı.

Reuters’e konuşan bir kaynak Katar aracılığıyla İran ve Amerika Birleşik Devletleri arasında varılan mahkum değişimi anlaşmasının ön şartı olan transferin tamamlandığını söyledi.

Aynı kaynak Katar’a ait bir uçağın 5 Amerikalıyı Doha’ya getirmek üzere İran’da hazır bekletildiğini belirtti.

10 Ağustos’ta açıklanan anlaşma İran’ın yaptırımlar kapsamında Güney Kore’de dondurulmuş halde bulunan 6 milyar dolarlık petrol gelirlerinin İsviçre üzerinden Katar’daki hesaplara aktarılmasının ardından ABD’de bulunan 5 İranlı mahkuma karşılık İran’da bulunan 5 Amerikalı mahkumun değişimini içeriyordu.

Serbest kalacak Amerikalılar Emad Sharqi, Morad Tahbaz, Siamak Namazi ve isminin açıklanmasını istemeyen iki kişiden oluşurken serbest bırakılacak İranlı mahkumların isimleri paylaşılmadı.

Aylar süren dolaylı görüşmelerin ardından varılan anlaşmanın başarılı bir şekilde tamamlanması ile olası bir nükleer anlaşmaya olanak sağlayacak güven ortamının oluşmasına katkıda bulunması bekleniyor.

ABD ve İran iki ülke arasındaki gerilimi düşürmek ve Tahran’ın nükleer programı konusunda bir uzlaşıya varmak için görüşmeleri sürdürüyor. Görüşmeler kapsamında İran’dan Amerikalıları hedef alan saldırılar düzenlememesi ve uranyum zenginleştirme faaliyetini nükleer silah seviyesinin altı olan yüzde 60 ile sınırlandırmasını istiyor.

ABD ayrıca İran’ın Rusya’ya İHA ve askeri yedek parça satmasını durdurmak istiyor. Öte yandan İran, Rusya’ya silah ihraç ettiği iddialarını reddediyor.

ABD Başkanı Joe Biden, 2015 yılında İran ile imzalanan fakat Eski Başkan Donald Trump’ın tek taraflı olarak çekilmesi ile çöken nükleer anlaşmayı canlandırmak için gösterdiği çabalar sonuçsuz kalmıştı.

İran’ın istemesi durumundan iki hafta içerisinde nükleer silah üretebilecek kapasiteye ulaştığını düşünen uzmanlarsa artık anlaşmaya geri dönüşün mümkün olmadığını savunuyor.

tr.euronews.com

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz