İran Nükleer İticiler Projesine Başladı

10.09.2018 18:20

195 Kişi Okumuş

0 Yorum

İran Nükleer İticiler Projesine Başladı

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Salihi, İslam İnkılabı Rehberi’nin talimatı üzerine modern santrifüjlerin yapımı için çok gelişmiş bir salonun kurulduğunu açıkladı.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İran gazetesine yaptığı açıklamada; Tahran Reaktörü’nün yenilenmesine işaretle, bu reaktörünün tamamen yenilendiğini ve şimdi ise Tahran Reaktörü’nün sağlamlığı için bir Avrupa ülkesi ile büyük bir anlaşma yaptıklarını vurguladı.

İran’da ek protokolün uygulanması konusunda ise Salihi; nükleer anlaşma son bulması halinde olasılıkla artık bunu uygulamayacaklarını, bu bağlamda kararın ülkenin üst düzey yetkilileri ve nükleer anlaşmayı denetleme heyetinin karar vereceğini ifade etti.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı; her duruma uygun şekilde gereken kararı alacaklarını belirterek, İslam İnkılabı Rehberi’nin talimatı üzerine modern santrifüjlerin yapımı için çok gelişmiş bir salonun kurulduğunu açıkladı.

Salihi ayrıca, İslam İnkılabı Rehberi’nin başka bir talimatıyla nükleer iticiler projesine başlatıldığını ve 10-15 yıllık olan bu projenin şimdiye kadar iyi şekilde ilerlediğini vurguladı.

Atom Enerjisi Kurumu Başkanı üçüncü girişimin nükleer anlaşma ile ilgili zenginleştirme oranı ve miktarı gibi kısıtlamaları askıya alabileceklerini ve son senaryo ise tamamen nükleer anlaşmadan çekilmek olabileceğini, ancak kendisinin 4+1 grubu ile işbirliğiyle bunun yaşanmamasını temenni ettiğini çünkü herkesin zarar edeceğini ifade etti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR