İran sınırına yapılan güvenlik duvarının inşası tamamlandı

04.08.2018 22:35

395 Kişi Okumuş

0 Yorum

İran sınırına yapılan güvenlik duvarının inşası tamamlandı

İçişleri Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu kara sınır hattının 888 kilometrelik alanında inşa edilen güvenlik duvarının yapımını tamamladı.

İçişleri Bakanlığı’nca yapılan çalışmalarda 2 bin 949 kilometrelik doğu ve güneydoğu kara sınır hattının 888 kilometrelik bölümü modüler beton duvarla ve tellerle örüldü. Bu kapsamda, güney sınırının 828 kilometrelik kısmında modüler beton duvar yapılması planlanırken, şuana kadar 802 kilometrelik kısmında duvar örülme çalışması tamamlandı. Doğu’da ise 144 kilometrelik İran-Ağrı-Iğdır sınır hattının 86 kilometrelik bölümünde modüler beton duvar montajı yapıldı. İran-Hakkari sınırının 43 kilometrelik kısmında ise modüler beton duvar, devriye yolu inşası projesi tamamlandı. Gelecek ay bu bölgede duvar örme ve devriye yolu açma çalışması başlayacak.

GÜNEŞ ENERJİSİYLE AYDINLATILMA

Sınır hattının 340 kilometrelik alanında ise yeni aydınlatma tesisi yapıldı. Şanlıurfa-Suriye sınırında ise ilk kez güneş enerjisiyle aydınlatma sistemi kuruldu. En uzun hat olan Suriye-Şanlıurfa sınır hattında kullanılmaya başlanan güneş enerjili aydınlatma sistemi başarılı olması durumunda, bu sistem Suriye sınırının tamamında uygulanmaya başlanacak. Gürcistan, Ermenistan-Ardahan sınır hattında ise aydınlatma, kamera takip sistemi ve güvenlik sensörleri kurulmasına başlandı. Bunların tamamlanmasıyla Türkiye’nin 802 kilometrelik uzunluğunda olan mevcut aydınlatma sistemi, 969 kilometreye ulaşacak.

GÖZETLEME KULESİ, TEL ÖRGÜ

Afrin ve İdlib’e geçişlerin yapıldığı Suriye-Hatay sınır hattı boyunca ise yasa dışı geçişlerin yoğun olarak yaşandığı Yayladağı, Reyhanlı ve Hassa ilçelerinin bazı bölgelerine 38 kilometrelik bölümünde yüksek güvenlikli tel çit yapıldı. Yine 223 kilometrelik Şanlıurfa-Suriye sınırında 7 adet gözetleme kulesi, 16 adet termal kamera, 19 adet solar sistem, 15 adet noktasal ledli aydınlatma armatürü kuruldu.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR