İran, Türkiye, Rusya ve Suriye Ortak Bir Paydada Buluşmuştur

13.02.2018 09:53

Kişi Okumuş

0 Yorum

İran, Türkiye, Rusya ve Suriye Ortak Bir Paydada Buluşmuştur

İmam Hamanei’nin Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, pazartesi günü başkent Tahran’da düzenlenen Dünya Ehlibeyt Muhipleri konferansına katıldı.

Konferans sonrasında gazetecilere konuşan Velayeti, farklı ülkelerde 40 önemli ismin konferansa katıldığını belirterek; “Bu görüşmeler ‘Ehlibeyt Muhibbi ülkelerin yüksek şurasını’ hayata geçirmek için istişare amacıyla yapılmıştır. Bu bağamda katılımcılar tek tek söz alarak birkaç dakikalık süre zarfında öneri ve tavsiyelerini sunacaklar” dedi.

Merkez komitenin kısa zamanda katılımcılar arasında ekonomik, siyasi ve ideolojik bir konsensüsü hayata geçireceğini kaydeden Ali Ekber Velayeti, Fransa Cumhurbaşkanının nükleer antlaşmaya ilişkin açıklamalarına da değindi.

İran İslam Cumhuriyetinin nükleer antlaşmaya bağlı olduğunu bir kez daha vurgulayan Velayeti, antlaşmanın tekrar gözden geçirilmesi gibi bir durumun söz konusu olamayacağını söyleyerek; “Nükleer antlaşma 7 ülke tarafından imzalanmıştır. Ne eksik ne fazla” dedi.

Batılı ülkelerin İran’ın Suriye’de ki varlığından endişe duyduklarına dair yaptıkları açıklamalara da değinen Ali Ekber Velayeti, İran’ın Batı Asya’nın önemli bir ülkesi olduğunun altını çizerek; “Bizden yardım isteyen dostlarımıza tabi ki de olumlu cevap vereceğiz. Bizim Irak ve Suriye’deki varlığımız o ülkelerin daveti ve isteği üzerine olmuştur.” İfadelerini kullandı.

“Amerika, İngiltere ve Fransa bu bölgenin birer parçası değiller. O halde onlar bu coğrafyaya müdahale hakkını nereden buluyorlar ki İran’ın varlığından endişe duymaktalar” diyen Velayeti,  Suriye devleti tarafından düşürülen İsrail’e ait F-16 savaş uçağına işaret ederek; “Direniş cephesinde yer alan bir ülke sınır güvenliği ve toprak bütünlüğü için kendisini savunmuştur. Eğer İsrail rejimi herhangi bir saldırı veya işgalde bulunmamış olsaydı böyle bir şey gerçekleşmezdi. O halde İsrail bundan ders çıkartmalı ve başka bir ülkenin sınırlarını ihlal etmesi halinde o ülkelerin Suriye devleti gibi kendilerini koruma hakları olduğunu unutmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Son olarak Astana sürecine değinen Velayeti, İran’ın Astana görüşmelerini desteklediğini söyleyerek; “İran, Türkiye, Rusya ve Suriye ortak bir paydada buluşmuştur. Eğer Suriye’de siyasi bir çözüm sağlanacaksa bu Astana’dan çıkacaktır” dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR