İran ve İngiltere Arasında Siyasi Müzakere

19.02.2018 11:57

Kişi Okumuş

0 Yorum

İran ve İngiltere Arasında Siyasi Müzakere

İran Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi; Tahran’ın birçok ülke ile periyodik olarak siyasi görüşmeler düzenlendiğine işaretle, Çarşamba günü de Londra’da İran ile İngiltere arasında siyasi görüşmelerin düzenleneceğini ifade etti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Erakçi, dün Münih Güvenlik Konferansı’nın kulisinde gazetecilere yaptığı açıklamada; İran ve İngiltere arasında siyasi görüşmelerin ilk turunun İran’da yapıldığını yeni turunun Londra’da yapılacağını belirterek, söz konusu görüşmelerde ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası meselelerin ele alınacağını söyledi.

Erakçi, Münih Güvenlik Konferansı vesilesiyle iki gündür dünyanın çeşitli ülkelerinden birçok yetkiliyle değişik konularda görüş alış verişlerinde bulunduklarını belirtti.

Erakçi, Mühin’te Fransa, İngiltere, İtalya ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkenin yetkilileriyle,  Yemen konusunu ve diğer konuları masaya yatırdıklarını belirterek; ”Yemen’de Arabistan’ın elebaşını çektiği cinayetlerin ve muhasaranın son bulması için uluslararası toplumun gerekli adımı atması çağrısı” yaptı.

Erakçi, Suudi Arabistan ve BAE’nin öncülüğündeki koalisyonun saldırılarının tırmandığına ve birçok felakete yol açtığına işaretle, durumun tehlikeli aşamaya ulaştığını, Yemen’e acil insani yardımların ulaştırılması gerektiğini vurguladı.

Suriye’nin Afrin bölgesi ile ilgili görüşmeler hakkında ise Erakçi; Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in çok önemli konu olan Suriye ve Afrin’deki gelişmeler başta olmak üzere muhtelif bölgesel meseleler hakkında görüşmelerde bulunduğunu ifade etti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR