İran’a Düşmanlıkları Geçmiştekinden Daha Net

30.07.2018 10:23

279 Kişi Okumuş

0 Yorum

İran’a Düşmanlıkları Geçmiştekinden Daha Net

İran Savunma Bakanı, düşmanların yeni döneminde düşmanlığının geçmiştekinden daha açık ve çıplak hal aldığını ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti Savunma Bakanı General Emir Hatemi, Zencan’da direniş komitesi oturumunda yaptığı açıklamada; nükleer anlaşmadan önce düşmanların düşmanlığının bu kadar şeffaf ve net olmadığını kaydetti.

Savunma Bakanı; düşmanların İran için neden oldukları özel duruma işaretle, tehditlere rağmen ülkenin ekonomisini güçlendirmek için büyük fırsatlarının olduğunu kaydetti.

İran milletinin İslam İnkılabı zaferinden sonra dayatma savaşından ağır yaptırımlara kadar daha zor ve çetin durumu başarıyla geride bıraktığına dikkat çeken General Hatemi, bu tehditler ve yaptırımların İran milletinin irade ve maneviyatı üzerinde etkili olmadığını kaydetti.

Savunma Bakanı, tüm yetkililer ve milletin yemin etmiş ve kararlı bir düşman ile karşı karşıya olduklarına dikkat etmelerini gerektiğine temasla, düşmana karşı her açıdan hazırlıklı olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Hatemi ayrıca, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesine ve bu ülkenin tüm uluslararası anlaşmalar ve yasaları küstahlıkla çiğnemesine işaretle, İran milletin düşmanların baskı ve tehditleri karşısında asla boyun eğmeyeceğini vurguladı.

Savunma Bakanı sözlerinin devamında; 1397 hicri şemsi (2018) yılının İslam İnkılabı Rehberi tarafından “İran ürününe destek” yılı olarak adlandırılmasına temasla; yerli üretim, ulusal kapasite ve iş fırsatı oluşturmaya ciddi özen ve gayret göstermeleri ve tehditleri fırsatlara ve dışarıya ihtiyacı minimuma düşürmeye vurgu yatı.

General Hatemi ayrıca ekonomik sorunlara temasla, bu sorunların çözümü için yerli ürün ve üretime destek ve yardımı arttırmak gerektiğini, bu doğrultuda 3 erk başkanlarının katılımıyla Yüksek Ekonomik Koordinasyon Konseyi’nin kurulduğunu ve İslam İnkılabı Rehberi’nin de bu konseye gereken yetkiyi verdiğini hatırlattı. Düşmanların yaptırımları ve ekonomik baskılarıyla mücadele için hükümetin çok iyi ve stratejik kararlar aldığını kaydetti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR