İran’a Karşı Arap NATO’su Başarısızlığa Mahkûmdur

02.12.2018 14:07

396 Kişi Okumuş

0 Yorum

İran’a Karşı Arap NATO’su Başarısızlığa Mahkûmdur

Eski Irak Başbakanı Nuri el’Maliki, dün yaptığı açıklamada, Bağdat’ın İran’a ABD ve Arabistan koalisyonunun üyesi olmayacağını belirterek, İran aleyhinde Arap Nato’sunun kurulmasının yenilgiye mahkum olduğunu söyledi.

Maliki, İran Radyo Televizyon Kurumu’nun ‘sınır yok’ adlı programına yaptığı açıklamada, Suudi-Amerikan ekseninin, bir Arap NATO’su kurma düşüncesiyle İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı durmaya çalıştığını, ancak başarılı olamayacağını söyledi.

Irak’ın eski başbakanı, Bağdat’ın topraklarını, dost ve komşusu İran’a karşı kullanılmasına asla izin vermeyeceğini söyledi.

Maliki, ABD’nin İran’a karşı tek taraflı yaptırımlarına da değinerek şunları söyledi: ”ABD’nin İran’a karşı yaptırımları, uluslararası kanunların ve ahlakın ihlalidir’

Irak’ın eski başbakanı, İran’ın, Irak ve Suriye’den çok farklı bir duruma sahip olduğunu ve yaptırımların İran’a boyun eğdiremeyeceğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 mayıs tarihinde yaptığı açıklamada, nükleer anlaşmadan çekildiğini ve İran’a yönelik yaptırımların yeniden iki aşamada başlayacağını bildirdi; ama  ABD’nin bu yaptırımlarına başta Rusya ve Çin gibi ülkeler olmak üzere ABD’nin  en yakın ortağı olan Avrupa gibi dünyanın değişik yerlerinden sert tepkiler gelince  ABD İran’a karşı yaptırımda inzivaya sürüklendi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR