İran’daki uçak kazasında ölenlerin cesetlerine ulaşıldı

21.02.2018 16:55

Kişi Okumuş

0 Yorum

İran’daki uçak kazasında ölenlerin cesetlerine ulaşıldı

İran’da Tahran’dan havalandıktan sonra Zağros dağlarına düşen yolcu uçağında hayatını kaybeden kişilerin bir kısmının cesetlerine ulaşıldı. Ekipler naaşları dağdan indirmeye başladı.

İran’da pazar günü 6 mürettebat ve 60 yolcusuyla birlikte düşen yolcu uçağında hayatını kaybedenlerin bir kısmının cesetlerine ulaşıldığı bildirildi.

Mizan haber ajansı 7 kişinin naaşının enkazın bulunduğu dağlık alandan indirildiğini açıkladı.

Başkent Tahran’dan havalandıktan sonra İsfahan eyaleti yakınlarında Zağros dağlarına düşen Aseman Hava Yolları’na ait yolcu uçağında bulunanlardan hiçbirinin kazadan kurtulamadığı duyurulmuştu.

32 KİŞİNİN CESEDİNE ULAŞILDI

İran resmi haber ajansları şu ana kadar 32 yolcunun cesedine ulaştıklarını, diğer kişilerin cesetlerinin kar ve buz tabakasının altında olabileceğini belirtti.

Yarı resmi Mehr haber ajansına konuşan Kızılay’ın İsfahan Bürosu Direktörü Mohsen Momeni “Enkazın olduğu alana ilk giden ekipler beraberlerinde birkaç cesedi getirmeyi başardı ve onları dağın dibinde bekleyen yetkililere teslim etti” dedi.

KARAKUTU HENÜZ BULUNAMADI 

İsfahan Valisi Muhsin Mir Alizade de düzenlediği basın toplantısında enkazın bulunduğu yere kar ve fırtına kaynaklı olumsuz hava şartları nedeniyle helikopter sevk edilemediğini dile getirerek cesetlerin kara yoluyla taşınmasının planlandığını belirtti.

Mir Alizade, olumsuz hava şartları nedeniyle ara verilen arama çalışmalarının cuma günü devam etmesinin planlandığını kaydetti. Uçağın karakutusunun ise henüz bulunamadığı açıklandı.

UÇAK 6 YIL DEPODA BEKLEDİKTEN SONRA 3 AY ÖNCE YENİDEN HİZMET VERMEYE BAŞLAMIŞTI

Tahran-Yasuc seferini yapan Aseman Hava Yolları’na ait çift motorlu ATR-72 tipi yolcu uçağı pazar günü kalkıştan yaklaşık 45 dakika sonra radardan kaybolmuş ve  İsfahan eyaletine bağlı Semirom ilçesindeki dağlık alana düşmüştü.

Helikopter ve insansız hava araçlarıyla yürütülen çalışmalar sonucu dün uçağın enkazının Nukul Köyü kırsalında, Dena Dağı’nın 4.000 metre yüksekliğinde görüldüğü açıklanmıştı.

Bu arada düşen uçağın yaşının 24’ten fazla olduğu da ortaya çıktı.

Uçuş Güvenlipi Kurumu’nun internet sitesindeki bilgilere göre uçak bir depoda 6 yıl bekledikten sonra sadece 3 ay önce yeniden hizmet vermeye başlamıştı.

İranlı hava yolu şirketleri, ABD’nin yaptırımları nedeniyle 1979’dan önce satın aldığı uçaklarla veya kullanılmış uçakları satın alma yoluyla hizmet veriyor. Uçak filosu yenilenemediği için kaza riskinin artması, son 39 yıl içinde 200’den fazla uçak kazasına ve 2.000’in üzerinde insanın ölümüne neden oldu. Tahran ile P5+1 ülkeleri arasında 2015’te yapılan nükleer uzlaşı, İranlı havayollarının uçak filolarını yenileyebilmesinin yolunu açsa da özellikle yurtiçi uçuşlarda çok sayıda yaşlı uçak hizmet veriyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz