İran’dan ABD’ye Eleştiri

06.09.2018 17:05

258 Kişi Okumuş

0 Yorum

İran’dan ABD’ye Eleştiri

İran’ın Daimi Temsilcisi, “ABD’nin dış politika hedeflerini ilerletmeyi amaçlayan tek taraflılık, yaptırımlar, müdahaleci eylemlerin artması uluslararası barış ve güvenliğin gelişmesini tehdit etmektedir” dedi.

BM tarafından düzenlenen “Barış Kültürünü Geliştirme” başlıklı toplantıda konuşan İran’ın Daimi Temsilcisi Gulamali Hoşru, “ABD’nin dış politika hedeflerini ilerletmeyi amaçlayan  tek taraflılık, yaptırımlar, müdahaleci eylemlerin artması uluslararası barış ve güvenliğin gelişmesini tehdit etmektedir” dedi.

ABD’nin yürüttüğü dış politikalarını eleştiren Hoşru, şöyle devam etti: Müdahaleci politikalar, bağımsız devletlere karşı askeri eylemler, tüm dünyada özellikle Ortadoğu’da terörizmin ve şiddetin tırmanması, ABD’nin tek taraflı, müdahaleci ve dar görüşlü girişimlerinin sonucudur.

“Tarihi gerçekleri reddederek Filistin topraklarının işgalini meşrulaştırmaya çalışan ABD’nin sonuçsuz çabaları Ortadoğu’daki krizlerin kaynağını oluşturmaktadır. Aynı zamanda bölgede barışın tesisini ciddi derecede zedelemektedir” ifadesini kullanan Hoşru, şunları kaydetti: El Kaide’nin oluşumu, Irak ile Afganistan’a karşı askeri saldırı, bölgedeki kukla devletlerin sağladığı teröre destekle DEAŞ’ın güçlenmesi gibi sorunlar acil olarak ele alınması gereken konulardır.

Gulamali Hoşru, İran’ı teröre yardımla suçlayan Suudi Arabistan temsilcisinin iddiasını şöyle yanıtladı: Suudi Arabistan, Nusra Cephesi, DEAŞ ve diğer terör örgütleri silahlandırıp askeri destek veriyor. Aynı zamanda Yemen’deki masum çocukları hedef alıyor. Ortadoğu’nun barış ve istikrarını zedeleyen bu tür eylemler ABD’nin bölgesel hedefleri yönündedir.

İlgili Terimler :

YORUMLAR