IŞİD ve Nusra, Suriye’nin Güneyinde Ateşkesi Engellemeye Çalışıyor

30.06.2018 10:37

322 Kişi Okumuş

0 Yorum

IŞİD ve Nusra, Suriye’nin Güneyinde Ateşkesi Engellemeye Çalışıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, IŞİD ve El Nusra’nın (yeni adıyla Fetih el Şam) Suriye’nin güneyindeki ateşkes uygulamasını engelleme girişiminde bulunduğunu söyledi.

İngiliz Kanal 4 televizyonuna konuşan Lavrov, Suriye’de varlığını devam ettiren IŞİD ve Nusra militanlarının ülkenin güneyindeki gerilimi azaltma bölgesi için varılan anlaşmanın gerçekleştirilmesini engellemeye çalıştığını kaydetti.

‘SURİYE’DEN ÇEKİLMEMİZ SAHADAKİ DURUMU BAĞLI’

Rus askeri birliklerin Suriye’den çekilmesi hakkındaki soruyu yanıtlayan Lavrov, bununla ilgili kararın sahadaki duruma göre alınacağını ve bunun için yapay bir tarih belirlemeyeceklerini belirtti.

Lavrov, “Yapay bir tarih koymayacağız. Suriye’deki askeri varlığımızı azalttık. Son geri çekilme birkaç gün önce yapıldı. Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaptığı açıklamaya göre 1000’den fazla askerimiz evlerine döndü, uçak ve helikopterler daimi üslerine geri geldi. Geri çekilme, sahadaki duruma bağlı” ifadelerini kullandı.

‘RUSYA, SURİYE ORDUSU VE VATANSEVER MUHALEFET IŞİD’İN HİLAFET KURMASINI ENGELLİYOR’

Lavrov, Rusya’nın Suriye ordusu ve vatansever muhalefetle beraber IŞİD’in hilafet kurmasına engel olduğunu da söyledi.

‘ESAD’IN GELECEĞİNİ HALKIN TAYİN ETMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNEN ÜLKELER ARTIYOR’

Lavrov, Beşar Esad’ın geleceğiyle ilgili açıklamalarda da bulundu. Rusya Dışişleri Bakanı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın geleceğini halkın tayin etmesi gerektiğini düşünen ülkelerin sayısının giderek arttığını söyledi.

Esad’ın siyasi geleceğini bizzat Suriye halkı tarafından belirlenmesi gerektiğini kaydeden Lavrov, bu görüşü paylaşan ülkelerin sayısının artışta olduğunun altını çizdi.

‘ESAD SADECE SURİYE’Yİ DEĞİL BÖLGENİN TAMAMINI TERÖRDEN KORUYOR’

Lavrov, Rusya’nın Esad’a sempati duymadığını ancak Suriye Devlet Başkanı’nın yalnızca ülkesini değil, bölgenin tamamını terörden koruduğunu kabul ettiklerini belirtti.

Bakan, “Rusya, hiç kimseye sempati duymuyor. Diplomasi ve politika, ‘beğeniyorum’ veya ‘beğenmiyorum’ gibi anlayışlarla yönetilmez, bu tür terimler sadece insani ilişkiler için uygulanabilir. Ancak kabul etmek gerekir ki, Esad, Eylül 2015’te Şam’ı almaya sadece iki hafta uzaklıkta bulunan terörden sadece ülkesini değil, tüm bölgeyi koruyor” diye konuştu.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz