IŞİD’den Sonuç Alamadıkları Gibi Referandumdan da Sonuç Alamayacaklar

26.09.2017 16:28

Kişi Okumuş

0 Yorum

IŞİD’den Sonuç Alamadıkları Gibi Referandumdan da Sonuç Alamayacaklar

Nizam Maslahatını Teşhis Konseyi üyesi Velayeti, Barzani’nin Siyonistlerin İslam ülkelerini parçalamada maşası olduğunu belirtti.

Nizam Maslahatını Teşhis Konseyi üyesi ve İslami Azad Üniversitesi Kurucu Heyet Başkanı Ali Ekber Velayeti bugün Tahran’da gazetecilere yaptığı açıklamada: Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin dün düzenlediği ayrılık referandumuna işaretle; “Barzani tarafından dün yapılan yasa dışı girişim, değersiz ve olumlu sonucu olmayan bir iştir ve bölgede siyasi karmaşaya neden olur” ifadesini kullandı.

Barzani’nin bir süredir Siyonistlere bağlandığına dikkat çeken Velayeti; ” O, Filistin’in durumundan ders almamıştır, bari mücadele vermiş olan Selahaddin Eyyubi’den ders alsaydı. Kürt halkı, Netanyahu ile değil, Selahaddin Eyyubi ile onur duyuyor” açıklamasında bulundu.

Velayeti; IKBY Başkanı Barzani’nin bu referandumdan bir şey elde etmeyeceğini, yönetim halka bir şey dayatırsa, kesinlikle onun sonuçları kabul edilemez olur ifadelerini kullandı.
Kürt halkının zulme karşı ön safta mücadele verdiğine temasla, Barzani’in başkalarından daha hızlı düşeceğini kaydetti.

Nizam Maslahatını Teşhis Konseyi üyesi, İran ve bölge milletlerinin bu girişim karşısında sessiz kalmayacağını ve bu yanlış hareketin karşısında direneceğini belirterek; ” Barzani geri adım atmak zorundadır yoksa karşı konulacak” diye konuştu.

Kürdistan bölgesinin Irak’ın bir parçası olduğunu ifade eden Velayeti, İran İslam Cumhuriyeti’nin her daim bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünü desteklediğini kaydetti.

İran İslam Cumhuriyeti’nin 6 yıldır Suriye’nin bölünmesine karşı direndiğini hatırlatan Velayeti, ABD ve İngiltere’nin perde arkasında ve İsrail’in perde önünde bu olayı desteklediğini, onların IŞİD’den bir sonuç alamadıklarını, bu referandumun da şimdiden yenilgiye mahkum olduğunu vurguladı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR