IŞİD’in geriye kalan ömrü 1 yıldan az

30.06.2017 09:09

Kişi Okumuş

0 Yorum

IŞİD’in geriye kalan ömrü 1 yıldan az

Uluslararası analiz şirketi IHS Markit bünyesinde görev alan Conflict Monitor analiz grubu, IŞİD’in hızlı bir şekilde gelir ve toprak kaybına uğradığı için bir yıl dahi varlığını sürdüremeyeceğini savundu.

Grubun yayınladığı raporda, “IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin ‘hilafet’ ilan ettiği günden bu yana geçen 3 yılda örgüt, kontrol ettiği alanların yüzde 60’ını ve gelirlerinin yüzde 80’ini kaybetti. Bu, IŞİD’in dördüncü yılını tamamlayamayacağı anlamına geliyor. 2015’in ocak ayında IŞİD 90 bin 800 kilometrekarelik alanı kontrol ederken 2017’nin haziran ayı itibarıyla kontrolünde bulundurduğu alan 36 bin 200 kilometrekare” ifadelerine yer verildi.Raporda, bunun yanında örgütün sadece 2017’nin başından bu yana kontrol ettiği toprakların yüzde 40’ını kaybettiği vurgulandı.

‘DEVLET KURMA PROJESİNİN BAŞARISIZLIĞA UĞRADIĞI GÖRÜLDÜ’

Raporda, “Son 3 yıl, ‘devlet kurma’ projesinin başarısızlığa uğradığını gösterdi. Gelişimdeki çıkış ve inişler hızlı bir şekilde birbirini izledi, ancak kısa süre sonra sürekli bir düşüş başladı” denildi.IŞİD’in üzerindeki baskının giderek arttığı belirtilen belgede, Suriye’de ABD’nin desteklediği, Rakka’da savaşan Suriye Demokratik Güçleri’nin (DSG) ve ülkenin doğusundaki Deyr ez Zor kentinde hükümete bağlı ordu kuvvetlerinin örgüte kayıplar yaşattığı, Irak’ta ise hükümet ordusunun ve milis kuvvetlerin Musul’daki operasyonu tamamlayarak, Havice ve Telafer bölgelerinde eylemlerine devam ettiği aktarıldı.

‘BU YILIN SONUNA KADAR DAĞILIR’

Raporda, “IŞİD’den geri kalan yapı büyük bir olasılıkla bu yılın sonuna kadar dağılır ve yalnızca tecrit edilen bazı kent bölgelerinde korunur, bunların kontrolü de hükümet güçleri tarafından 2018’de ele geçirilir” ifadeleri yer aldı.

‘AYLIK GELİRİ YÜZDE 80 DARALDI’

IŞİD

IŞİD’in gelirlerinin de giderek azalmaya devam edeceğine dikkat çekilen raporda, 2015’in ikinci çeyreğinde örgütün aylık ortalama geliri 81 milyon dolar civarındayken 2017’nin aynı döneminde bu rakamın 16 milyon dolara düştüğü, başka bir deyişle yaklaşık olarak yüzde 80 daraldığı kaydedildi.Raporun yazarları, örgütün finans kanallarının etkili bir şekilde kapatılmasının gelirin hızlı düşüşünü sağladığını belirterek, ayrıca şu ifadelere yer verdi: “Gelir kaybı çoğu bakımdan toprak kaybına bağlı. Örgütün kalabalık nüfuslu Musul’da ve petrol zengini Rakka ve Humus’ta kontrolü kaybetmesi, gelir kaybına da neden oldu.”

Öte yandan uzmanlar, savaş alanında kayıplar yaşayan IŞİD’in yurt dışında terör eylemlerine yoğunlaşabileceği konusunda da uyardı.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz