İspanya, Barcelona’nın hava sahasını helikopter ve küçük uçaklara kapattı

29.09.2017 15:35

413 Kişi Okumuş

0 Yorum

İspanya, Barcelona’nın hava sahasını helikopter ve küçük uçaklara kapattı

İspanya, tüm engellemelere rağmen 1 Ekim’de bağımsızlık referandumunu yapmakta kararlı olan Katalonya’nın başkenti Barcelona’nın hava sahasını ‘olası gösterilerden görüntü alınmasını önlemek’ amacıyla helikopter ve küçük uçaklara kapattı. Katalan hükümeti ise bölge genelinde 2315 oy verme noktasının hazır olduğunu duyurdu.

İspanya basını, İspanya sivil havacılık kurumunun özerk bölge Katalonya’nın başkenti Barcelona’nın hava sahasını 2 Ekim’e kadar küçük uçak ve helikopterlere kapattığını duyurdu.

El mundo gazetesinin haberine göre, kısıtlamanın amacı 1 Ekim’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumu öncesinde gerçekleşebilecek gösterilerden havadan görüntü alınmasını engellemek.

Dün İspanyol jandarmasının İspanya Anayasa Mahkemesi’nin yasa dışı olduğuna karar verdiği Katalonya bağımsızlık referandumu ile ilgili olduğu açıklanan 2.5 milyon oy pusulası ile 100 seçim sandığına el koyduğu açıklanmıştı.

Ancak baskının yapıldğı deponun sahibi sandıkların Barcelona Futbol Kulübünde yapılacak seçimler için olduğunu öne sürmüştü.

Daha önce de 10 milyon oy pusulasına el konulduğu duyurulmuştu.

KATALAN HÜKÜMETİ: 2315 OY VERME NOKTASI HAZIR

Katalan hükümeti sözcüsü Jordi Turull ise bölge genelinde 2315 oy verme noktasının ve 7200 seçim görevlisinin hazır olduğunu söyledi.

Turull “Toplamda oy verme hakkı olan 5.3 milyon Katalan oy vermeye çağırıldı” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısının ardından Turull, Katalonya Devlet Başkanı Yardımcısı Oriol Junqueras ve Katalonya Dış İlişkiler Temsilcisi Raul Romeva, üzerinde Katalonya hükümetinin armasının olduğu plastik oy sandığı ile de poz verdi.

Katalan yetkililer 1 Ekim'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumunda kullanılacak oy sandığı ile poz verdi
Katalan yetkililer 1 Ekim’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumunda kullanılacak oy sandığı ile poz verdi

İspanyol yargıç ve savcılar referandumla ilgili internet sitelerinin kapatılması ve referandumu organize eden kilit önemdeki yetkililerin gözaltına alınması emrini vermişti.

Çarşamba günü de bir İspanyol yargıç polisin resmi kurumların oy verme noktası olarak kullanılmasını önlemesini istemişti.

Katalonya Devlet Başkanı Yardımcısı Junqueras ise gazetecilere  yaptığı açıklamada “Eğer birileri oy verme noktalarını kapatırsa oy verecek yurttaşlar için alternatif var” demişti.

Barcelona’da referanduma detsek veren çiftçiler de bugün traktörleriyle sokakta gösteri yaptı.

Yapılan anketlere göre Katalanların çoğu bağımsızlık referandumunun yapılamasına destek veriyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR