İsrail’den TİKA’nın Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’deki faaliyetlerine engel

09.07.2018 15:42

527 Kişi Okumuş

0 Yorum

İsrail’den TİKA’nın Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’deki faaliyetlerine engel

Üç Arap ülkesi tarafından Erdoğan’ın Doğu Kudüs’teki nüfuzunu artırdığına dair uyarılan İsrail’de, Ulusal Güvenlik Konseyi, TİKA’nın Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’deki faaliyetlerinin kısıtlanmasına dair rapor hazırladı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) 5 kıtada 170’e yakın ülkede yürüttüğü faliyetlere işgal veya abluka altındaki Filistin topraklarında kısıtlama geliyor. İsrail medyasının bildirdiğine göre İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Doğu Kudüs’te nüfuzunu artırma çabasına dair istihbarat doğrultusunda alınması gereken önlemlere dair rapor hazırladı.

TİKA’nın Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’deki faaliyetlerinin kısıtlanmasını öneren raporda, şu önlemler değerlendirmeye sunuldu: Ya TİKA’nın tüm faaliyetlerine genel kısıtlama getirmek ya da TİKA’ya her bir projesi için tek tek izin alma zorunluluğu koymak.

‘TİKA, İSLAMİ HAREKET VE HAMAS’A DESTEK’

Bu önlemlerin gerekçesi olarak, İsrail istihbarat servislerine göre TİKA’nın ofislerinde Filistin İslami Hareketi üyelerini ağırladığı, çalışanlarının Hamas’a para ve bilgi transfer ettiği iddialarına yer verildi.

Raporda Türkiye’deki İslamcı sivil toplum kuruluşlarının (STK) Doğu Kudüs’te önde gelen binlerce Filistinli için özel programlar ve Türkiye’ye geziler düzenlediği, Türkiye’den de Kudüs’e geziler düzenlediği aktarıldı.

‘AKSA PROTESTOLARINDA TÜRKİYE’NİN ROLÜ’

Kubbet-us Sahra ve Mescid-i Aksa’nın bulunduğu Harem-üş Şerif’te düzenlenen protetsolarda Türkiye’nin büyük etkisinin olduğunu ileri süren raporda Türkiye’nin Kudüs’te gözle görülür bir nüfuz alanı oluşturduğı ifade edildi. Daha önce Sabah gazetesi TİKA’nın Doğu Kudüs’te 400 proje yürüttüğünden söz etmişti.

‘YENİ TOPRAK AĞASI’

Geçen ay Haaretz gazetesine konuşan İsrailli bir yetkili Türkiye’nin TİKA gibi kuruluşlar aracılığıyla Doğu Kudüs’te emlak satın almaya çalıştığını, ama Filistin Yönetimi’nin Doğu Kudüs’te yeni bir toprak ağası ortaya çıkmasını istemediğini söylemişti.

‘TÜRKİYE MİLYONLARCA DOLAR AKITTI’

İsrail’de yayın yapan 10. Kanal da raporla ilgili haberinde, Türkiye’nin Kudüs’te kendine bir yer edinmek istediğini, Mescid-i Aksa’yı korumak için belli derneklere para verdiğini, akıttığı milyonlarca dolarla Kudüs’teki Filistin halkının sempati ve desteğini kazandığını kaydetti.

‘SUUDİ ARABİSTAN VE BAE’NİN ÖNÜNÜ AÇMAK İSTİYORLAR’

Doğu Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın işleriyle ilgilenen avukat Halit Zebake ise İsrail’in TİKA’yı engelleme planını Arabi 21 haber sitesine değerlendirdi:

”İsrail, Kudüs halkını ve onların direnişini destekleyen herkesin Kudüs’le ilişkisini kesmek istiyor. İsrail, Kudüs ve Aksa’nın İslami kimliğine yönelik planlarını engelleyen herkesi de hedef alıyor. İşgalciler, Türk faaliyetlerini sınırlamaya çalışıyor. Kudüs’te siyonistleşmiş Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’a yol vermek istiyor.”

‘KUDÜS’Ü YAHUDİLEŞTİRMEK İÇİN’

Kudüs Evkafı’nın Eski Vaaz-Rehberlik Direktörü Şeyh Raid Daana, TİKA’ya ve Türkiye’nin Kudüs’te yaptığı her işe karşı şiddetli bir kampanyanın var olduğunu söyledi. Daana ”İsrail, Kudüs’te çalışan her tarafa savaş açıyor. Çünkü şehri Yahudileştirmek istiyor. Kudüs’ü denklem ve müzakerelerin dışında bırakarak her Filistinli, Arap ve Müslüman tarafından unutulmasını sağlamak istiyor.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, cuma günü katıldığı AA Editör Masası’nda, İsrail’in saldırgan tutumunu sürdürdüğünü belirtirken Kudüs’te çok fazla gerginlik olduğunu, yasadışı yerleşimlerin sürdüğünü ve masum insanların öldürüldüğünü ifade etmişti.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR