İsrail’in Gazete Ülkesinin Suriyeli Teröristlere Yardımının Detaylarını Anlattı

02.09.2017 12:36

423 Kişi Okumuş

0 Yorum

İsrail’in Gazete Ülkesinin Suriyeli Teröristlere Yardımının Detaylarını Anlattı

İsrail’in Haaretz Gazetesi, Siyonist İsrail rejiminin Suriyeli silahlı muhaliflere verdiği destekleri ifşa etti.

 İbranice yayım yapan Haaretz gazetesinin Siyonist İsrail rejiminin, Suriye’deki muhalif silahlı örgütlere bu yıl otuz iki milyon Dolar’ı aşkın, askeri yardımda bulunduğu doğrultusunda bazı bilgileri ifşa ettiğini yazdı.

İsrailli Haaretz Gazetesi söz konusu haberinde şu şekilde yazıyor: İsrail ordusu bu yıl sahip olduğu bütçenin 5 milyon Dolar’ını yaklaşık bir yıl önce Suriye’deki silahlı militanları destekleme amacıyla tesis edilmiş kuruma yatırdı. Bu meblağ küçük masraflar için yatırılmış bir miktardır ve yaralıların tedavi ücretlerini kapsamıyor zira Suriyeli silahlı muhaliflerin milyonlarca dolar tedavi ücretleri; Savaş, Ekonomi ve Sağlık Bakanlıkları tarafından temin ediliyor.

2017 için ayrılmış ücret söz konusu kurumun kalıcı olarak tesis edilmesi ve proje personellerinin maaşını kapsıyor ancak sağlık teçhizatları, gıda ve ilaçların ücretini İsrail ordusu karşılamıyor, söz konusu masraflar Şikago’da sakin olan Suriyeli tüccar ve Peres Barış Merkezi, Soykırım İle Mücadele Komisyonu gibi kurumlar tarafından temin ediliyor.

Haaretz söz konusu yazının devamında askeri ve sağlık yardımlarının nasıl teröristlere gönderildiğini ele alarak şöyle yazdı: “İletişim bölümünde görev yapan İsrailli komiserler, Suriye köylerindeki yerel unsurlar ile iletişime geçerek, teçhizatları sevk etmek için gerekli koordineyi sağlıyor. Bazen de Yenif Aşur –Siyonist İsrail rejiminin kuzey bölgesindeki komutanlardan- köylerdeki sorumlular ile görüşüp, Suriye’li silahlı teröristlerin hangi teçhizatlara ihtiyaç duyduğunu öğrenmeye çalışıyor.”

İsrailli Haaretz Gazetesinin yazdığına göre; İsrail ordusu ilk başta Suriye’ye gönderdiği teçhizatların üstündeki İbranice yazıları siliyordu ancak bir kaç hafta sonra yardımların üstündeki yazıları silmemeye karar verdi. Bu karar aslında Suriye’ye gönderilen ürünlerin sayısının yüksek bir miktara ulaşmasıyla alınmıştır.

Haaretz muhabirinin geçtiğimiz günlerde Suriye ile ortak sınırlardaki araştırmalarının ardından desteklerin Suriye’ye gönderilmesi süreci belirlendi.

Haaretz Gazetesi, teçhizatların Suriye’ye gönderilmesi sürecini şöyle anlattı:

-Buldozerler ürünleri teslim etme sürecinden önce toprağın üzerine gerekli işlemleri yapar.

-Suriyeli muhaliflere destek vermek için tesis edilmiş kurumdan İsrailli bir komiser genellikle cep telefonuyla sınırların ötesinde bulunan bir şahıs ile iletişime geçer.

-Suriyeli kamyonların işgal edilmiş topraklara girmesi için gerekli koordinasyon sağlanır.

-Gece saatlerinde sınır kapısı girişi açılır ve askeri güçlerin kontrolündeki kamyon İsrail’e girer.

-Teçhizatlar belirlenmiş saatte kamyona yüklenir ve ardından kamyon Suriye’ye geri döner ve giriş kapıları yine kapanır.

 Rasthaber

 

İlgili Terimler :

YORUMLAR