İsrail’in, Gazze’deki BM sığınağına saldırmasıyla en az 16 kişi öldü

07.07.2024 15:44

Kişi Okumuş

0 Yorum

İsrail’in, Gazze’deki BM sığınağına saldırmasıyla en az 16 kişi öldü

Temiz su ve kişisel hijyen malzemelerinin eksikliği, Gazze’nin yerinden edilmiş nüfusu arasında bulaşıcı hastalıkların yayılmasında artışa neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü, ishal, suçiçeği ve sarılık vakalarının önceki yılların rakamlarını aştığını belirtiyor.

İsrail’in Gazze’de Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yönetilen ve yerinden edilmiş insanlar için sığınak olarak kullanılan bir okula düzenlediği saldırıda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 16 Filistinli hayatını kaybetti.

Gazze Hükümet Medya Ofisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Gazze’nin merkezindeki Nuseirat kampında bulunan al-Jaouni okuluna yapılan saldırıda 75’ten fazla kişinin yaralandığını belirtti.

Açıklamada, “Sivillere, çocuklara ve kadınlara yönelik bu katliamları işleyen İsrail işgalini kınıyoruz” denildi.

Görgü tanıkları, saldırıda okulun üst katlarının hedef alındığını söyledi. BM sorumluluğundaki bu okulu yaklaşık 7.000 kişinin sığınak olarak kullanıldığı belirtiliyor.

Yaralıların çoğu Gazze’nin merkezindeki ana tıbbi tesis olan Aksa Şehitleri hastanesine kaldırıldı.

İsrail ordusu bildirilen saldırıyı incelediğini söyledi.

İsrail'in saldırı gerçekleştirdiği Gazze'de bulunan BM sorumluluğundaki okulda 7000 kişinin yaşadığı belirtiliyor
İsrail’in saldırı gerçekleştirdiği Gazze’de bulunan BM sorumluluğundaki okulda 7000 kişinin yaşadığı belirtiliyorSaher Alghorra/Copyright 2023, The AP. All rights reserved

İsrail ordusu Cumartesi günü, Gazze Şehri’nin Shijaiyah bölgesinde faaliyet gösterdiği iddia edilen askerlerin yeni görüntülerini yayınladı.

Yayınlanan görüntülerde askerlerin bir depolama tesisinden ele geçirildiğini iddia ettiği silahları sergilediği görülüyor.

Birkaç ay önce Shijaiyah’daki operasyonlarını tamamladığını açıklayan İsrail ordusu, iki hafta önce bu bölgeye geri döndü.

Shijaiyah’ta son iki haftadır süren çatışmalar on binlerce insanı evlerini terk etmek zorunda bıraktı.

Hamas, İsrail birliklerinin ağır hasar verdiği bölgelerden çekilmesinin ardından bu bölgelerde yeniden toplanıyor. Hamas’ın defalarca yeniden toplanması, İsrail’in Hamas askeri kanadını yok etme kabiliyeti konusunda soru işaretleri yarattı.

Bulaşıcı hastalıklar artıyor

Bu arada, temiz su ve kişisel hijyen malzemelerinin eksikliği Gazze’nin yerinden edilmiş nüfusu arasında bulaşıcı hastalıkların yayılmasında artışa neden oluyor.

Doğu Al-Bureij Kampı’ndan Gazze’nin merkezine göç etmek zorunda kalan Muhammed Al-Talouli temizlikle ilgili yaşadıkları sorundan bahsediyor.

“Temizlik malzemesi eksikliğinden muzdaribiz. Sabun, deterjan ya da herhangi bir şey yok. Yani sabunun fiyatı, Gazze Şeridi’nde bulunsa bile satın alamıyoruz. Kokulu sabunun fiyatı 25 şekel (220 TL) ve benim sabuna verebilecek 25 şekelim yok.”

Al-Bureij Kampı’ndan yerinden edilen bir başka kişi olan Nasser Al-Kurdi, “Salgın hastalıklar insanlar ve çocuklar arasında yayıldı. Çok korkunç bir şey. Alanlar çok küçük, bu yüzden hastalıklar çok hızlı bir şekilde yayılıyor.”

Dünya Sağlık Örgütü, Şubat ayında solunum yolu enfeksiyonu, ishal, uyuz, bitlenme, su çiçeği ve akut sarılık vakalarının önceki yılları aşan seviyelerde olduğunu bildirdi.

Bu hafta başında Fas Gazze’ye acil cerrahi müdahaleler için gerekli ekipman ve temel ilaçlar da dahil olmak üzere 40 ton tıbbi yardım gönderdi.

Yardımlar Kerem Şalom sınır kapısında Filistin Kızılayı tarafından teslim alındı.

İsrail ile Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas arasındaki çatışmalar, 7 Ekim tarihinde tekrar alevlendi.

İsrail sınırını aşıp baskın yapan Hamas militanları, 7 Ekim’de düzenledikleri saldırıda çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdü ve 250 kadar kişiyi de rehin aldı. Bu rehinelerin yaklaşık yarısı, Kasım ayında bir hafta süren ateşkes sırasında İsrail tarafından tutulan Filistinli mahkumlarla takas edilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun (BMGK) derhal ateşkes ilan edilmesini öngören kararına rağmen Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısından bu yana Gazze’ye yönelik saldırılarını ve sivil katliamlarını sürdürürken, uluslararası kınamalarla karşı karşıya kaldı.

Gazze’deki sağlık yetkililerine göre, 7 Ekim’den beri İsrail’in Gazze’de düzenlediği saldırılarda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 38.000’den fazla Filistinli öldürüldü ve en az 84.700 kişi de yaralandı.

Harabeye dönüşen Gazze’nin pek çok bölgesinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hala çok zor.

Güney Afrika’nın açtığı bir dava kapsamında İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs tarihinde işgal edilmeden önce bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurmasına hükmetmişti.

 

tr.euronews.com

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz