İsrail’in Saldırıları Karşılık Bulacak

03.07.2018 12:54

251 Kişi Okumuş

0 Yorum

İsrail’in Saldırıları Karşılık Bulacak

Lübnan Hizbullahı uluslararası taraflara; İsrail tarafından Lübnan’a yapılacak her türlü saldırının Golan cephesindeki durumu kızıştıracağını bildirdi.

Lübnan Hizbullahı üst düzey kaynakları; Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah bölge hakkında ciddi bir endişeden bahsettiği zaman bu durumunun iyi olmadığı ve savaş çıkabileceği anlamına gelir. Durum hiçbir şekilde uygun değil ve savaş çok yakındır ve bu savaş büyük bir ihtimalle eğer Lübnan’da olmazsa Suriye, Yemen ve Suriye-Irak sınırında olacaktır, ifadelerini kullanmaktalar.

Konuyla ilgili Lübnanlı kaynaklarca verilen bilgiye göre; Lübnan’ı bölgede çıkabilecek savaştan uzak tutmak amacıyla Hizbullah’ın Fransızlara, İsrail’in Lübnan’a karşı her türlü küstahlığının düşman için ağıra mal olacağını ve Golan cephesini kızıştıracağını bildirmesine neden oldu.

Ancak Lübnan’ın İsrail’in saldırısı karşısında nasıl bir uygulamada bulunacağı kurulma aşamasında olan hükumete genellenemez. Bu kaynakların ifadelerine göre; bazı yabancı ülkeler hükumeti bölgedeki zor ortama soktu ve Lübnanlı Kuvvetler Partisi Lideri Samir Caca, gibi bazı iç taraflar Sait Hariri’nin hükumet kurmasının engellenmesini destekliyorlar. Bu hükumet; Amerika ve İsrail’in Suriye, Yemen ve Suriye-Irak sınırlarına yönelik ortak operasyonunun sonucu beklemektedir.

Konuyla ilgili olarak Lübnanlı kaynaklarca yapılan ifşada; direniş ve Suriye ordusu Güney Suriye’yi silahlı gruplardan temizlemek amacıyla saldırı öncesinde hazırlık yapıyor ifadelerini kullandılar.

Hasan Nasrallah, Irak ile ilgili olarak Haşdi Şabi güçlerine; Irak-Suriye sınırlarından kendilerine yapılacak saldırıya hemen karşılık vermeleri önerisinde bulundu ki bu Amerika’nın doğrudan hedef alınması anlamına gelir.

Rusya ve Amerika liderleri arasında Temmuz ayında yapılan görüşme hiçbir zaman gerçeği değiştirmeyecek özellikle de, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ı bölgedeki krizleri ciddi bir şekilde görüşmek amacıyla müzakere masasına çekme hamlesi düşüncesini değiştirmeyecek.

Rasthaber

İlgili Terimler :

YORUMLAR