İsrail’in sığınağa dönüştürülen okula yaptığı saldırıda 29 kişi öldü

10.07.2024 15:32

Kişi Okumuş

0 Yorum

İsrail’in sığınağa dönüştürülen okula yaptığı saldırıda 29 kişi öldü

Gazze’nin güneyinde sığınağa dönüştürülen bir okulu hedef alan İsrail saldırısında aralarından kadın ve çocukların olduğu en az 29 kişi hayatını kaybetti.

İsrail’in Çarşamba günü Gazze’nin güneyinde sığınağa dönüştürülen bir okula düzenlediği hava saldırısında en az 29 Filistinli hayatını kaybettiği açıklandı.

Hamas’ın kontrolünde olan Gazze’de Sağlık Bakanlığı, Gazze’nin güneyindeki Han Yunus şehrinin Abasan el Kabira kasabasında bulunan ve geçen hafta sivillerin tahliye edilmesinin emredildiği el Awda okulunun girişinin vurulduğunu söyledi.

İsrail ordusu ise 7 Ekim saldırısına karıştığını belirtilen “Hamas’ın askeri kanadından bir teröristin” hedef alındığını iddia etti.

Ölenler arasında en az yedi kadın ve çocuğun bulunduğunu belirtildi.

İsrail, Hamas militanlarının bölgede yeniden gruplaştığını açıklamıştı. Saldırı, bu kapsamda İsrail’in yeni bir kara harekâtı başlattığı Gazze Şehri’nin boşaltılma emrinin ardından gerçekleşti.

Kuzeydeki ağır bombardıman nedeniyle kentteki tıbbi tesisler kapatıldığı için bölge sakinlerine güneye, Deyr el-Belah kentine gitmeleri söylendi. Bölge sakinleri, İsrail ordusunun hava saldırıları da gerçekleştirdiğini bildirdi.

Filistin Kızılayı sözcüsü Nebal Farsakh, yakınları yaralanan ya da mahsur kalan ailelerin ambulans çağırdığını, ancak ilk yardım ekiplerinin İsrail saldırılarından dolayı çoğu bölgeye ulaşamadığını söyledi.

İsrail saldırılarından dolayı 80.000'den fazla insanın yaralı olduğu tahmin ediliyor.
İsrail saldırılarından dolayı 80.000’den fazla insanın yaralı olduğu tahmin ediliyor.Abdel Kareem Hana/Copyright 2023, The AP. All rights reserved

Birleşmiş Milletler (BM), Al-Ahli ve Hasta Dostları Derneği hastanelerindeki personellerin hastaları başka yere sevk edip hastaneyi kapatmak için acele ettiğini belirtti.

Farsakh, Filistin Kızılay’ı tarafından işletilen üç tıbbi tesisin de kapandığını söyledi.

Çok sayıda hasta, savaşın başlarında ağır çatışmalara sahne olan Gazze’nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesi’ne nakledildi.

İsrail ordusu, Gazze’deki hastanelerin ve diğer tıbbi tesislerin tahliye edilmesine gerek olmadığını belirtiyor. Ancak Gazze’deki hastaneler, İsrail’in olası bir askeri harekatına dair en ufak işarette baskın korkusuyla sık sık hastaları taşıyor ve kapanıyor.

Geçtiğimiz dokuz ay içinde İsrail askerleri en az sekiz hastaneyi işgal ederek hastaların ve sağlık çalışanlarının ölümüne neden olurken, tesislerin ve ekipmanların da büyük ölçüde tahrip olmasına neden oldu.

İsrail, Hamas’ın hastaneleri askeri amaçlarla kullandığını iddia etse de bu konuda çok sınırlı kanıt sunabildi.

BM’nin insani yardım ofisine göre Gazze’deki 36 hastaneden sadece 13’ü kısmen çalışıyor.

Ateşkes anlaşması risk altında

Hamas, Gazze’ye yapılan son saldırılar ile birlikte ateşkes ve rehine takası görüşmelerinin bozulabileceği uyarısında bulundu.

İsrail ve Hamas son günlerde Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Mısır ve Katar’ın arabuluculuğuyla ateşkes anlaşmasına yaklaşmış görünüyordu.

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi’nin ofisinden yapılan açıklamaya göre ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns Salı günü Kahire’de es-Sissi ile bir araya gelerek müzakereleri görüştü.

Hamas’ın siyasi ofisinin bulunduğu Katar’da da görüşmeler yapılacak.

Ancak Hamas’ın, İsrail’in herhangi bir anlaşmanın parçası olarak savaşı sona erdirmeyi taahhüt etmesi yönündeki temel talebinden vazgeçmeyi kabul etmesinden sonra bile problemler devam ediyor.

Hamas hâlâ arabulucuların müzakerelerin kalıcı bir ateşkesle sonuçlanmasını garanti etmesini istiyor.

İsrail ise Hamas’la savaşı olduğu gibi bitirmeyi ön gören bir anlaşmayı reddediyor.

Hamas Pazartesi günü İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’yu, Gazze’deki operasyonlar da dahil olmak üzere “müzakereleri tıkamak ve görüşmeler için sürekli engel çıkarmakla” suçladı.

İsrail ile Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas arasındaki çatışmalar, 7 Ekim tarihinde tekrar alevlendi.

İsrail sınırını aşıp baskın yapan Hamas militanları, 7 Ekim’de düzenledikleri saldırıda çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1,200 kişiyi öldürdü ve 250 kadar kişiyi de rehin aldı. Bu rehinelerin yaklaşık yarısı, Kasım ayında bir hafta süren ateşkes sırasında İsrail tarafından tutulan Filistinli mahkumlarla takas edilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun (BMGK) derhal ateşkes ilan edilmesini öngören kararına rağmen Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısından bu yana Gazze’ye yönelik saldırılarını ve sivil katliamlarını sürdürürken, uluslararası kınamalarla karşı karşıya kaldı.

Gazze’deki sağlık yetkililerine göre, 7 Ekim’den beri İsrail’in Gazze’de düzenlediği saldırılarda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 38.000’den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Harabeye dönüşen Gazze’nin pek çok bölgesinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hala çok zor.

Güney Afrika’nın açtığı bir dava kapsamında İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs tarihinde işgal edilmeden önce bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurmasına hükmetmişti.

 

tr.euronews.com

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz