İthalat da İhracat da Düştü

29.09.2018 12:58

290 Kişi Okumuş

0 Yorum

İthalat da İhracat da Düştü

Türkiye’nin ağustos ayı ithalatı yüzde 22.7, ihracatı yüzde 6.5 azaldı. Dış ticarette yaşanan durumun ekonomide durgunluğun göstergesi olduğu belirtilerek, bunun devamının tehlike işareti olduğu bildirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat bu yılın ağustos ayında, 2017 yılının aynı ayına göre önemli düşüşler gösterdi. İhracat, yüzde 6.5 azalarak 12 milyar 383 milyon dolara, ithalat da yüzde 22.7 azalarak 14 milyar 805 milyon dolara geriledi. Dış ticaret açığı yüzde 59 azalarak 2 milyar 422 milyon dolara düşse de bu durumun ekonomi açısından iyi bir gelişme olmadığı ifade edildi.

‘YAN SANAYİ FABRİKALARI ÜRETİMİ DURDURDU’

Ekonomi yönetiminde üst düzeyde görev yapan bir yetkili, ithalat ve ihracatta yaşanan düşüşün tehlike işareti olduğunu kaydederek, “Türk sanayisi ithalata bağımlı. Uzun yıllardır izlenen düşük kur politikasının bir sonucu. Eskiden sanayicinin ürettiği bir üründe yerli katkı oranı yüksekti. Bazı sektörlerde yüzde 80’lere kadar çıkmıştı. Ama izlenen düşük kur politikasıyla yan sanayinde ithalat ucuz hale geldi ve herkes ithalata yöneldi. Diğer bir deyişle birçok üründe yerli katkı oranı düştü. Yan sanayi üreten fabrikalar da üretimi durdurdu. Şimdi ithalat düştü. Bu sanayide üretimin düşmesi anlamına gelir. Sonrasında nelerin yaşanacağı da bellidir” ifadelerini kullandı.

‘GİDİŞAT AÇIKÇA DURGUNLUK İŞARETİDİR’

Türkiye’nin ihracatının da önemli ölçüde ithalata bağımlı olduğunu vurgulayan üst düzey yetkili, şöyle konuştu:

“Sanayici ithal ettiği ham maddeyi ve ara malı işler ve ihraç eder. İthalat hızla düşüyorsa ihracatımız da düşecek demektir. Bu nedenle ağustosta hem ithalatın, hem de ihracatın düşmesi normaldir. Bu durumun devam etmesi çok tehlikelidir. İhracatın ithalatı karşılama oranın yüzde 69.1’den 83.6’ya yükselmiş olması bizi aldatmamalı. Gidişat açıkça durgunluk işaretidir” diye konuştu.

AB’YE İHRACAT YÜZDE 6.4 AZALDI

Avrupa Birliği’ne (AB-28) yapılan ihracat, 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 6.4 azalarak 5 milyar 619 milyon dolar olarak gerçekleşti. En fazla ihracat AB ülkelerinden Almanya’ya gerçekleşti. Ağustos ayında Almanya’ya yapılan ihracat,1 milyar 118 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla, 900 milyon dolar ile İngiltere, 648 milyon dolar ile Irak ve 637 milyon dolar ile ABD takip etti.

İTHALATTA İLK SIRA RUSYA’NIN

Türkiye’nin ağustos ayında en çok ithalat yaptığı ülke yine Rusya oldu. Rusya’dan yapılan ithalat, ağustos ayında 1 milyar 551 milyon dolar olarak gerçekleşti. Rusya’yı sırasıyla 1 milyar 447 milyon dolar ile Çin, 1 milyar 277 milyon dolar ile Almanya ve 920 milyon dolar ile ABD izledi.

Aydınlık

İlgili Terimler :

YORUMLAR