Japonya: Kuzey Kore’nin denediği hidrojen bombası Hiroşima’ya atılanın 10 katı

06.09.2017 13:27

555 Kişi Okumuş

0 Yorum

Japonya: Kuzey Kore’nin denediği hidrojen bombası Hiroşima’ya atılanın 10 katı

Japonya Kuzey Kore’nin 3 Eylül’de yaptığı son nükleer denemesi hakkındaki verilerini düzeltti. Japonya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Pyongyang’ın denediği hidrojen bombasının, 2 Dünya Savaşı’nda ABD’nin Japonya’nın Hiroşima kentine attığı atom bombasının 10 katı olduğu belirtildi.Japonya, Kuzey Kore’nin 6. nükleer denemesi hakkındaki bilgileri 2. kez yenildi.

Daha önce Kuzey Kore’nin denediği hidrojen bombasının sırasıyla 70 ve 120 kiloton olduğunu duyuran Japonya son açıklamasında denemede 160 kilotonluk bomba kullanıldığını belirtti.

Yenilemenin ‘Kapsamlı Nükleer Deneme Yasağı Örgütü’nün (CTBTO) verilerine göre yapıldığını açıklayan Japonya Savunma Bakanı İtsunori Onodera “Bu geçmişteki nükleer testlerden çok daha güçlüydü” dedi.

ABD’nin 2. Dünya Savaşı’nda Hiroşima kentine attığı atom bombası 15 kilotondu.

Japonya’nın son hesaplaması, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin siyasi işler şefi Jeffrey Feltman’ın hidrojen bombasının 50 ile 100 kiloton olduğu yönündeki tahmini de geride bırakmış oldu.

ONEDARA, ABD’Lİ MEVKİDAŞI MATTİS İLE GÖRÜŞTÜ

Onedara sabah saatlerinde ABD’li mevkidaşı James Mattis ile telefonda görüştü. İki bakanın Kuzey Kore üzerinde ‘görünür baskıyı’ arttırma konusunda mutabık kaldığı açıklandı.

Onodera “Kuzey Kore’nin nükleer ve füze geliştirmesi tehlikeli ve yakın tehditlerin yeni bir aşamasında” ifadelerini kullanarak ABD’li mevkidaşının da bu görüşü paylaştığını söyledi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz