Jaruselam Post: İsrail Lübnan’ı Tehdit Etmekten Vazgeçmelidir

17.02.2018 11:02

Kişi Okumuş

0 Yorum

Jaruselam Post: İsrail Lübnan’ı Tehdit Etmekten Vazgeçmelidir

Jaruselam Post: “İsrail, Hizbullah tarafından kendisine binlerce füze atılmasını engellemek için İran’ın çeşitli şehirlerine saldırmalıdır.”

Jaruselam Post gazetesi dünkü sayısında Hizbullah ile yakın zamanda bir savaş yapılması ihtimaline işaret ederek, Lübnan’ı tehdit etmek yerine İran’ın hedef alınması tavsiyesinde bulundu.

Gazete ayrıca Siyonist Rejim kabinesine şu tavsiyede bulundu: Hizbullah’ın füze saldırılarına hedef olmadan önce, bu saldırıları engellemek için İran’ın Tahran gibi büyük şehirlerini hedef alın.

Jaruselam haberin devamında şu ifadelere yer verdi: İsrail’in kuzeyinde bir savaş çıkması durumunda, Hizbullah’ın her gün binlerce uzun ve kısa menzilli füze fırlatarak İsrail’e karşı oluşturduğu tehdit vuku bulacak ve İsrail büyük oranda bir kayıp yaşayacaktır.

Gazetenin iddiasına göre, Hizbullah’ın 100- 120 bin füze stokunun amacı Lübnan’ın savunmak değil de İsrail’in İran’ın nükleer alt yapısına saldırmasını engellemektir.

Gazete daha sonra şunları yazdı: İsrail’in Lübnan’ın saldırılarına vereceği cevap gelecek yıllarda İsrail’e karşı uluslararası camianın tepkisine neden olacak ve Hizbullah’ın Lübnan’ı kontrol altına almasını sağlayacaktır.

Jaruselam Post uluslararası camianın İsrail’in Lübnan karşıtı politikalarını kabul etmediğini öne sürerek şunları yazdı: Kuzeyde çıkacak bir savaştan kaçmak mümkün olmuyorsa, İsrail binlerce füze ile vurulmasını öngören korkunç senaryonun gerçekleşmesini engellemelidir.

Gazete daha sonra şunları yazdı: İsrail Hizbullah’ın kendisine yaptığı füze saldırılarının intikamını almak için İran’ın Tahran gibi büyük şehirlerini hedef almalıdır. Bu askeri tehditle birlikte İran halkının, liderlerinin politikalarına başkaldırmasını sağlayarak ülkede iç karışıklığa sebep olacak propagandalar yapılmalıdır.

Jaruselam Post daha sonra Cumartesi günü Suriye-Filistin sınırında bir İHA’nın İsrail hava sahasını ihlal etmesi ve İsrail savaş uçağının Suriye hava savunma sistemi tarafından düşürülmesi sonucu yaşanan krize işaret ederek şunları yazdı: Bu konu, İran’ın tehditlerine yönelik tutumunu değiştirmesini sağlayacaktır.

Siyonist Rejim ise olayla ilgili şu iddiada bulundu: Cumartesi günü İran’a ait bir İHA Suriye üzerinden işgal altındaki Golan Tepelerine girdi ve İsrail helikopteri tarafından hedef alındı. Bu olayın ardından İsrail savaş uçakları Suriye hava sahasına girerek, bölgeyi hedef aldı. Operasyonda İsrail’e ait bir F-16 savaş uçağı Suriye Ordusu hava savunma sistemleri tarafından hedef alınarak düşürüldü. İsrail şu ana kadar İHA’nın İran’a ait olduğu ve Golan Tepelerinde uçtuğunu gösteren herhangi bir delil sunmadı. Golan İsrail’in işgal ettiği Suriye’deki bir bölgedir ve uluslararası kanunlara göre hala Suriye’ye aittir.

İsrailli bir yetkili de konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: Savaş uçaklarımız Suriye’deki operasyonun ardından, Suriye tarafından atılan füzelere hedef oldu ve düştü.

Öyle ki, 1982’den bu yana İsrail, ilk defa savaş uçağının düşürüldüğü haberini doğrulamaktadır. Siyonist Rejim medyası bu olayı İsrail hava kuvvetlerinin itibarını zedeleyen bir olay olarak tanımladı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz