Kabil’de Şii camiine intihar saldırısı: En az 7 ölü, 22 yaralı

09.03.2018 12:41

510 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kabil’de Şii camiine intihar saldırısı: En az 7 ölü, 22 yaralı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de ülkenin etnik gruplarından Şii Hazaralar’ın düzenlediği bir etkinliğe intihar saldırısı yapıldı. Saldırıda en az 7 kişi öldü. Taliban’ın Tahar vilayetinde bir askeri karakola yönelik saldırısında ise en az 10 polisin öldüğü açıklandı.

Afganistan İçişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Nasrat Rahimi intihar saldırısının yüzlerce Hazara’nın 1995’te Taliban tarafından öldürülen liderlerlerinden Abdul Ali Mazari’nin 23. ölüm yıldönümü nedniyle düzenlediği etkinliğe yönelik olduğunu belirtti.

Etkinliğin yapıldığı Kabil’in batısındaki polis noktasında yaşanan patlamada biri polis 7 kişinin öldüğü, 22 kişinin de yaralandığı açıklandı. Saldırganın etkinlik alanına girmeyi başaramadığı da belirtildi.

Anadolu Ajansı (AA) ise Kabil’deki saldırıda ölü sayısını 10, yaralı sayısını ise 13 olarak duyurdu.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı ancak Şii Hazaralar daha önce sıklıkla IŞİD ve Taliban’ın saldırılarına maruz kalmıştı.

TAHAR’DAKİ TALİBAN SALDIRISINDA EN AZ 10 POLİS ÖLDÜ

AFP’ye konuşan yerel polis sözcüsü Hali Aseir ise dün gece ülkenin kuzeyindeki Tahar vilayetinde bulunan bir askeri karakola çok sayıda Taliban militanının saldırdığını ve 10 yerel polis gücünü öldürdüğünü, 9’unu da yaraladığını duyurdu.

Polis yetkilisi yerel polis kuvvetlerinin Hocai Gar ilçesindeki Afganistan askerlerine destek olmak için giderken pusuya düşürüldüğünü ve Afganistan askerleri arasından kayıp verilmediğini açıkladı.

Taliban sözcüsü Zabiullah Mücahid saldırıyı üstlendiklerini duyurdu.

Son saldırılar Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin 16 yıldır süren çatışmaları sonlandırmak için Taliban’ı barış görüşmelerine katılmaya davet etmesinden bir hafta sonra gerçekleşti. Gani’nin açıklamasından önce Taliban da ABD ile doğrudan barış görüşmeleri yapmak istediğini açıklamıştı. Ancak AFP’ye konuşan Batılı yetkililer bu çağrıların nasıl ilerleyeceği hakkında yorum yapmak için erken olduğunu belirtiyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR