Kabil’de Şii Öğrencilere Saldırı

16.08.2018 11:47

284 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kabil’de Şii Öğrencilere Saldırı

Taliban saldırılarıyla sarsılan Afganistan’da hedef bu kez başkent Kabil’de üniversite sınavına hazırlanan gençlerdi. IŞİD’in düzenlediği düşünülen canlı bomba saldırısında en az 48 kişi öldü, 67 kişi yaralandı.

Polis sözcüsü Haşmet Stanikzai, saat 16:00 sularında vücuduna patlayıcılar sarmış bir canlı bombanın Mavud eğitim merkezinin içine girerek üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdiğini belirtti.

Stanikzai, en az 37 ölü, 40’dan fazla yaralı olduğunu, ama kanlı enkazdan yeni kurbanlar çıkarılabileceğini söyledi.

Afgan kanalı Tolonews ise Sağlık Bakanlığı’na dayanarak en az 48 ölü, 67 yaralı olduğunu duyurdu.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Açıklama Yaptı

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre; Kabil’in Şii mahallesi Daşte Barçi’de bir grup gencin üniversite sınavına çalıştığı dershaneyi hedef alan saldırıda en az 48 kişi yaşamını yitirdi, 67 kişi yaralandı.

AFP’ye görüş bildiren Şii Din Adamları Konseyi Üyesi Cavid Gavari, saldırının, IŞİD’in Şii camileri, okulları ve kültür merkezlerine geçmişte düzenlediği saldırıların bütün izlerini taşıdığını belirterek IŞİD’i suçladı. Cavid, sadece geçtiğimiz 2 yılda Kabil’de Şii toplumunu hedef alan 13 saldırı düzenlendiğini belirtti.

Afganistan, Taliban’ın geçtiğimiz Cuma günü başlattığı saldırılarla sarsılıyor. Gazni şehrinde Afgan güvenlik güçleri ile Taliban araasında beş gün süren çatışmalarda 100’ün üzerinde sivilin yaşamını yitirdiği, toplam ölü sayısının 300’ü geçtiği tahmin edilirken, bugün sabah saatlerinde de Beğlan bölgesinde sabah saatlerinde bir ordu üssü Taliban güçlerince basıldı.

İlk etapta Taliban saldırıyla bir ilgisinin olmadığını açıkladı.

Afganistan’ın kuzeyindeki Baghlan eyaletinde bir kontrol noktasına düzenlenen saldırıda ise en az 9 polis ve 35 askerin öldüğü belirtildi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR