Kerkük İl Meclisi Başkanı Talabani: IKBY bayrağını indirmeyeceğiz

18.08.2017 10:56

434 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kerkük İl Meclisi Başkanı Talabani: IKBY bayrağını indirmeyeceğiz

Irak’ın Kerkük kentinde İl Meclisi Başkanı Rebivar Talabani, kentteki kamu binalarına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağı asılması konusunda İdare Mahkemesi’nin dün verdiği ‘iptal kararını’ uygulamayacaklarını belirtti.

 Talabani, düzenlediği basın toplantısında, ‘mahkemenin radikal siyasi partilerin baskısı altında böyle bir karar aldığını’ iddia etti.Başkent Bağdat’taki mahkemenin vermiş olduğu bu karara ‘şaşırmadıklarını’ belirten Talabani, böyle bir durumu beklediklerini ifade etti.

Talabani, mahkemenin bu kararının kendilerini vazgeçirmeyeceğini ve gerekli tüm yasal yollara müracaat edeceklerini dile getirdi.

İdare Mahkemesi tarafından verilen bu kararın hiçbir yasal dayanağı olmadığını savunan Talabani, kendi meclislerinde alınan bayrak kararının ise anayasanın 140. maddesine dayandığını söyledi.

Talabani ayrıca mahkemenin bu kararına 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumunda cevap vereceklerini ve Kerkük’te IKBY bayrağını indirmeyeceklerini sözlerine ekledi.

IRAK İDARE MAHKEMESİ, İL MECLİSİ’NİN KARARINI İPTAL ETMİŞTİ

Irak İdare Mahkemesi dün, Kerkük kentindeki hükümet binalarında Irak bayrağının yanında IKBY bayrağının da göndere çekilmesinin anayasaya aykırı olduğunu belirterek il meclisinin bu yöndeki kararının iptal edildiğini bildirmişti.Kerkük İl Meclisi’nde mart ayında Türkmen ve Arap üyelerin boykot ettiği oturumda kentteki kamu binalarına Irak bayrağının yanında IKBY bayrağının asılması kararı kabul edilmişti.

Kararın anayasaya aykırı olduğunu belirten Türkmenler ve Araplar, Kerkük İl Meclisi Başkanı Talabani hakkında dava açarak konuyu mahkemeye taşımıştı.

Kerkük İl Meclisi’nde Kürtlerin 26, Türkmenlerin 9, Arapların ise 6 üyesi bulunuyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz