Kılıçdaroğlu’nun adaylığı Batı medyasında nasıl yer buldu?

07.03.2023 16:42

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kılıçdaroğlu’nun adaylığı Batı medyasında nasıl yer buldu?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Altılı Masa olarak adlandırılan muhalefet bloğunun ortak adayı olarak açıklanması dış basında da geniş yer buldu.

Gazeteler, geçtiğimiz günlerde İYİ Pari Genel Başkanı Meral Akşener’in çıkışıyla yaşanan tartışmalara da yer verirken sonunda bir uzlaşma sağlandığına dikkat çekti.

The Guardian: Muhalefet kitabi adayda anlaştı

İngiliz The Guardian gazetesi Kılıçdaroğlu’nun adaylığını “Türk muhalefeti gözler önünde yaşanan patırtıdan sonra kitabi adayda anlaştı” başlığıyla duyurdu.

Gazete alt başlığında ise, “bazıları 74 yaşındaki Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ı 20 yıllık koltuğundan edecek karizmaya sahip olmadığını söylüyor” ifadelerine yer verdi.

Politico: Erdoğan karşıtı aday

Haber portalı Politico da Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘popüler’ İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yerine tercih edildiğini belirterek haberi “Türk muhalefeti Erdoğan karşıtı adaylık için Kılıçdaroğlu’nun arkasında birleşti” manşetiyle verdi.

Politico Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın artık mayıs ayındaki ‘hayatının en çekişmeli seçiminde’ rakibinin kim olacağını bildiğini vurguladı.

NYT: Muhalif partiler bir aday belirledi

Amerikan New York Times gazetesi “Muhalif partiler bir aday seçerek Erdoğan’ın rakibini belirledi” başlığını kullanırken ülkenin siyasi ve ekonomik kaderini kökten değiştirebilecek seçimlere iki ay kala Erdoğan’ı koltuğundan etmek isteyen muhalif koalisyonun tecrübeli bir muhalif politikacıda karar kıldığını vurguladı.

Haberde ana muhalefet partisinin başındaki isminin çeşitli siyasi güçleri temsil ettiği de belirtildi.

Le Monde: Muhalefetin adayı Kılıçdaroğlu

Altı partili ittifakın ana muhalefet partisi liderinin ortak aday olarak belirlediğini duyuran Fransız Le Monde gazetesi, böylece aylar süren belirsizlik ve siyasi çekişmenin de son bulduğunu vurguladı.

Gazete son dakikada muhalefetteki bir bölünmeyi engellemek için Kılıçdaroğlu’nun İstanbul ve Ankara’nın belediye başkanlarını da cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atayacağını belirterek Kılıçdaroğlu’nun “Bölünseydik silinirdik” sözlerine yer verdi.

AFP: Türkiye’nin ‘sessiz gücü’

Fransız haber ajansı AFP de “Kılıçdaroğlu: Türkiye’nin ‘sessiz gücü’ Erdoğan’ın karşısına çıkıyor” başlığıyla verdiği haberde Kemal Kılıçdaroğlu’nun 10 yıldan uzun bir süre ve bazı acı yenilgilerden sonra muhalefetin güvenini kazanarak mayıs ayındaki hayati seçimlerde meşale taşıyıcısı konumuna geldiğini vurguladı.

Ajans, daha iyi mi kötü mü bilinmez ama eski devlet memurunun kitabi duruşunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atılgan ve abartılı tavırları ile tezat oluşturduğu ifadelerini kullandı.

Die Welt: Kılıçdaroğlu Erdoğan’a meydan okuyacak

Alman Die Welt gazetesi “Muhalif lider Kılıçdaroğlu Erdoğan’a meydan okuyor” başlığıyla verdiği haberinde Erdoğan karşıtı koalisyonun adaylık konusunda neredeyse çöktüğünü vurgularken acaba “Kılıçdaroğlu mayıs ayında Erdoğan’ı yenebilecek mi?” sorusunu sordu.

Haberde 20 yıldan fazladır iktidarda olan Erdoğan’ın kamuoyu anketlerine göre bu defa ‘korkması gerektiği’ belirtildi.

Der Spiegel: Muhalefet aday olarak Kılıçdaroğlu’nu belirledi

“Muhalefet Erdoğan’ın karşısına aday olarak Kılıçdaroğlu’nu gösterdi” diyen Der Spiegel de altı partili ittifakın aylar süren belirsizlik ve partiler arası tartışmanın sona erdiğini vurguladı.

Akşener’in cuma günü ittifakı terk ettiği vurgulanırken Kılıçdaroğlu’nun anketlerde popülaritesi kendisinden daha yüksek çıkan İstanbul ve Ankara belediye başkanlarını yardımcı olarak atama sözü vererek eski içişleri bakanının masaya dönmesinin sağlandığı belirtildi.

tr.euronews.com

İlgili Terimler :

YORUMLAR