Kremlin: Putin’le Erdoğan Kerç Boğazı’ndaki olayları görüştü

28.11.2018 14:57

302 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kremlin: Putin’le Erdoğan Kerç Boğazı’ndaki olayları görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ukrayna savaş gemilerinin Rus karasularına girmesi nedeniyle Kırım açıklarındaki Kerç Boğazı’nda yaşanan gerilimi telefonda görüştüğü belirtildi.

Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, ‘Ukrayna tarafının kışkırtması sonucu Kerç Boğazı bölgesinde yaşanan tehlikeli olayı’ da görüştüğü belirtilen Rusya lideri Putin ve Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Karadeniz bölgesinde istikrar ve güvenlik konuları hakkında fikir alışverişinde bulunduğu kaydedildi.

Ayrıca Putin ve Erdoğan’ın 17 Eylül’de imzaladıkları Soçi mutabakatını da ele alıp Suriye’nin İdlib bölgesinde istikrarın sağlanması için buradaki terörist gruplarla mücadele de dahil olmak üzere ortaya koyulan ortak çabaları aktifleştirme konusunda anlaştığı da belirtildi.Liderler, 19 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirdikleri görüşmenin sonuçlarını da konuşup Rus-Türk işbirliğinin bazı alanlarını da ele aldı.

Putin ve Erdoğan’ın İstanbul’daki görüşmesinde iyi ilişkilerin nişanelerinden biri olarak kabul edilen Türk Akımı doğalgaz boru hattının deniz kısmının tamamlanması nedeniyle bir tören düzenlenmişti.

ERDOĞAN POROŞENKO İLE DE GÖRÜŞTÜ

Bu arada Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından verilen bilgiye göre Erdoğan, Putin’in yanı sıra Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko ile de telefonda görüştü. Her iki tarafı da dinleyen ve gerilime ilişkin endişelerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sorunları diplomatik yollarla çözümlemenin önemini vurguladığı kaydedildi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR