Kürdistan’ın Rüyası Gerçekleşmeyecek

13.07.2017 11:10

436 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kürdistan’ın Rüyası Gerçekleşmeyecek

Bağdat el Mustanseriye Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Aziz Cebir Şeyal, Tesnim Haber Ajansı ile yaptığı söyleşide Irak’ın Ayetullah Sistani’nin cihat fetvasının ardından oluşturulan yeni birlikler ile IŞİD terör örgütünden temizlenmesinde İran İslam Cumhuriyetinin büyük etkisi olduğunu belirtti.

Musul’da kazanılan zaferin büyük mücadeleler sonucunda elde edildiğini vurgulayan Aziz Cebir Ayetullah Sistani’nin cihat fetvasının IŞİD terör örgütüne karşı Iraklıları milli sorumluluğa ve göreve hazırladığını ifade ederek merciyetin Irak’ın kurtuluşundaki önemine işaret etti.

IŞİD terör örgütüne karşı Irak’te elde edilen zaferi farklı açılardan değerlendiren siyaset bilimci Aziz Cebir ilk olarak Iraklıların topraklarının terörden temizlenmesinde ulaştıkları ortak birlikteliğe değinerek; “ikinci olarak emniyet güçlerinin her açıdan iyi hazır olmaları ve üçüncüsü ise elde ettiğimiz başarıda büyük payları olan komşularımız ile kurduğumuz kardeşlik ilişkisinin önemi” ifadelerini kullandı.

İran’da Mümin Bir Rehberin Varlığı Iraklıları Acizlikten Kurtardı

El Mustanseriye Araştırma Merkezi Başkanı Aziz Cebir açıklamalarının devamında “Irak’ın önemini ve emniyetini önemseyen, ayrıca iki ülke arasındaki dini ve mezhebi ilişkilerine önem veren mümin bir rehberin varlığı Iraklılar üzerindeki acizliğe ve çaresizliğe son vermiş ve bizleri bir adım daha ileriye taşımıştır” açıklamalarını yaptı.

“ Amerika Irak halkının IŞİD terörünü topraklarından temizleyeceğini gördüğünde kendisini Iraklıların uluslararası hamisi olarak göstermeye başladı” diyen Aziz Cebir Amerika’nın göz boyamak için Irak’ta orduya destek adı altında küçük hava operasyonları yaptığını belirterek; “İran tüm lojistik ve askeri kaynaklarını Irak halkına sundu” ifadelerini kullandı.

Iraklılara askeri ve siyasi alanda iyi bir liderin güç verdiğini kaydeden Aziz Cebir bunun sonucu olarak zafer elde edildiğini belirterek; “terörün belli bir bölgenin meselesi olmadığı ve tehlikeli olduğu gerçeği bölgesel ve uluslararası alanda da aşamalı olarak anlaşılmaktadır” açıklamasını yaptı.

Irak’ı Parçalama Rüyası Gerçekleşmeyecek

Aziz Cebir kuzey Irak Kürdistan bölgesinde yapılmak istenen referandum kararına ilişkin ise “bu rüya hiçbir zaman gerçekleşmeyecek” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarının bir diğer bölümünde siyaset bilimci Aziz Cebir Musul’un düşüşü hakkında özel araştırma ve incelemeler yapılması gerektiğini belirterek “neden Musul kenti IŞİD’li teröristlerce birkaç saatte ele geçirildi? Bunu tüm dünya ve Iraklılar bilmelidir. Her şeyden önemlisi  onlarca şehidin akan kanını, ülke ekonomisinin yok oluşunu ve yüzbinlerce mültecinin çektiği acı ve derdi görmezden gelmek akıllıca değildir” ifadelerini kullandı.

Irak’ın Tüm Tarihi Eserleri Kürdistan Üzerinden Kaçırıldı

El Mustanseriye Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Aziz Cebir IŞİD terör örgütünün üç yıl süren Musul işgalinde Irak petrolünün Kürdistan üzerinden Türkiye’ye gönderildiğini ve oradan satışa sunulduğunu belirterek “teröristler ile işbirliği içerisinde olan şirketler Irak’ın tarihi eserlerini kaçırdılar” ifadelerini kullandı.

Irak’ın bu hale gelmesinde kimlerin payı olduğunun iyi bir şekilde araştırılması ve sonuçlarının tüm dünya tarafından bilinmesi gerektiğini vurgulayan Aziz Cebir Irak’ta yaşanan olaylardan en iyi şekilde faydalanan kesimin Kürdistan bölgesi olduğunu belirterek “özellikle kendi halkına da zulmeden Mesut Barzani yaşananlardan kendisine pay çıkaran isim olmuştur” açıklamasını yaptı.

Son olarak Aziz Cebir Irak halkının Kürtler yada başka bir millet veya devlet ile çatışmaya girmek istemediğini vurgulayarak “Iraklılar savaş siyasetinin sonuçlarını daha önce tecrübe ettikleri için bugün tüm kesimler ile iyi ilişkiler kurmak istemektedir” ifadelerini kullandı.

RASTHABER

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz