Kuveyt: ABD Kendi Çıkarları İçin Bölgededir

07.10.2018 13:29

273 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kuveyt: ABD Kendi Çıkarları İçin Bölgededir

Kuveytli bir milletvekili, ABD Başkanı Donald Trump’ın son açıklamalarına gösterdiği tepkide, ABD’nin Arap ülkelerini desteklemek için değil, kendi çıkarlarını savunmak için bölgede bulunduğunu kaydetti.

Kuveytli milletvekili Velid Tabtabai twitter hesabı üzerinden ABD Başkanı Donald Trump’ın Arap ülkelerine yönelik hakaret içerikli açıklamalarına tepki göstererek, Trump’ın seçim kampanyasındaki konuşmalarında dile getirdiklerinin kışkırtıcı bir girişim ve değersiz bir zorbalık sayıldığını, buna karşı konulması gerektiğini vurguladı.

Kuveytli yetkili, milletvekili, ABD Başkanı Donald Trump’ın son açıklamalarına gösterdiği tepkide, ABD’nin Arap ülkelerini desteklemek için değil, kendi çıkarlarını savunmak için bölgede bulunduğunu kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump, 29 Eylül’de yaptığı açıklamada; “Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz’in trilyonlarca doları var ve ABD’siz Suudi kraliyetin başına Allah bilir neler gelir” dedi.

Batı Virginia’da bir seçim mitinginde konuşan Trump, Kral Selman ile detaylı şekilde konuştuğunu ve ona, “Biz olmadan uçaklarınızı bile koruyamazsınız. Biliyor musunuz niçin? Çünkü onlara saldırı olacak. Ancak bizimle olursanız, tamamen güvende olursunuz, ancak onun karşısında elde etmemiz gereken şeyi elde etmiyoruz.” dediğini ifade etti.

Trump, Kralı Selman’ı aşağılayan bu sözlerinin hemen ardından bir kez daha kendi taraftarlarına hitaben şöyle dedi:  “Kral Salman’ı severim, ama ona dedim ki, ‘Bak Kral, biz seni koruyoruz. Biz olmazsak iki haftaya burada olmayabilirsin. Kendi ordunu kendin ödemelisin, ödemeye mecbursun'” dedi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ise Bloomberg’e yaptığı açıklamada, Trump’ın peş peşe gelen aşağılayıcı sözleri karşısında sessiz kalarak, Trump’ın, “Washington’un yardımları olmadan iki hafta bile dayanamayız” diye sözlerinin doğru olmadığını belirterek, ABD ile ilişkilerinin başından beri, her şeyi para ile aldıklarını kaydetti.

Kendi güvenlikleri karşısında asla bir şey ödemeyeceklerini ileri süren Bin Selman, ABD ile ilişkilerinin yüzde 99 oranında çok iyi olduğunu ve sadece bir meselenin olduğunu kaydetti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR