Kuzey Kore lideri Kim Jong-un: Trump akıl hastası, tehdidinin bedelini ödeyecek

22.09.2017 15:20

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un: Trump akıl hastası, tehdidinin bedelini ödeyecek

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD Başkanı Donald Trump’ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda sarf ettiği ‘Zorunda kalırsak Kuzey Kore’yi yok ederiz’ sözlerinin bedelini fazlasıyla ödeyeceği uyarısında bulundu.

Devlet televizyonundan nadir görülen türden bir açıklama yapan Kim Jong-un, “akıl hastası” olduğunu söylediği ABD Başkanı Trump’ın bu sözlerle onu korkutamayacağını söyledi ve yaptırımlarla gözünü korkutmak isteyen Batı’ya şu mesajı verdi:

“Trump’ın sözleri beni korkutmak ya da durdurmak yerine, seçtiğim yolun doğru yol olduğuna beni ikna etti. Bu benim son ana kadar izleyeceğim yol olacak.”

ABD Başkanı Trump ise Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “İnsanlarının açlığını veya ölümünü umursamayan, deli bir adam olduğu belli olan Kuzey Koreli Kim Jong Un daha önce hiç olmadık şekilde sınanacak !” dedi.

Kim Jong Un of North Korea, who is obviously a madman who doesn’t mind starving or killing his people, will be tested like never before!

Trump aynı zamanda Kim’in nükleer silah programına karşı ülkeye ek yaptırımlar getirecek bir kararnameyi de imzaladı.

Kuzey Kore’nin art arda gerçekleştirdiği füze denemeleri, ABD ile gerilimi giderek tırmandırırken, diğer yandan da olası bir nükleer saldırı tehdidinin büyüklüğüne işaret ediyor. Kim Jong-un ise, ülkesine yönelik yaptırımların nükleer programı sadece daha da hızlandıracağını söyleyerek, uluslararası baskıları kenara itiyor.

Trump ve Japonya Başbakanı Shinzo AbeTelif hakkıAFP
Image captionTrump BM Genel Kurulu kapsamında Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile görüştü.

New York’ta süren Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na katılan Trump, yeni kararnamenin Kuzey Kore’nin “insanlığın tanık olduğu en ölümcül silahları geliştirme çabalarına gelir sağlayan tüm kaynakları” kesmeyi amaçladığını söyledi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Trump’ın imzasını attığı kararnamenin ABD hazinesine, Kuzey Kore’yle iş yapan şirketleri ve finansal kurumları hedef alması için bazı yetkiler verdiği belirtildi. Yaptırımlar en başta “tekstil, balıkçılık, bilgi teknolojisi ve imalat sektöründeki şirketleri” ilgilendirecek.

Trump daha önce yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore’yi yok edebilecekleri” uyarısında bulunarak şu ifadeleri kullanmıştı:

“ABD’nin büyük bir gücü ve sabrı var ama kendisini ve müttefiklerini savunmaya zorlanırsa Kuzey Kore’yi yok etmekten başka çaremiz kalmaz. ABD buna hazır, istekli ve bu kabiliyeti var, ancak umarım buna gerek kalmayacak.”

Kuzey Kore’den ilk yanıt Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho’dan gelmiş, Ri ise, Donald Trump’ın açıklamasını “köpek havlamasına” benzetmişti.

‘Tekstil ve bilgi teknolojisi gibi sektörler hedefte’

Nükleer silah programı nedeniyle ağır uluslararası yaptırımlar uygulanan Kuzey Kore, altıncı ve en büyük nükleer denemesini 3 Eylül’de yapmış, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ise, aralarında tekstil ürünlerinin ithalatı ve petrol tedarikine kısıtlamalar da bulunan bir ambargo kararını oybirliğiyle kabul etmişti.

Çin ve Rusya’nın da destek verdiği yaptırımlar, Kuzey Kore’nin nükleer programına para ve kaynak sağlamasını engellemeyi amaçlıyor.

harita
Füze

‘Yaptırımlar, tek bir ülkeyi hedef alıyor’

Trump, Perşembe günü yaptığı açıklamada bu yaptırımların “tek bir ülkeyi”, yani Kuzey Kore’yi hedef aldığını vurguladı ve ekledi:

“Kuzey Kore’nin uluslararası finansal sistemleri nükleer silah ve füze programlarını finanse etmek için istismar etmesine uzun süredir izin veriliyor.”

Başkan Trump, Çin Merkez Bankası’nın da Kuzey Kore’yle iş yapan Çin bankalarına Pyongyang’la işbirliğini kesmeleri için emir verdiğini açıkladı.

AB’li yetkililerse, Kuzey Kore’ye yönelik yeni yaptırımlar üzerinde çalıştıklarını ve Ekim ayının ortalarına doğru bir karar verilebileceğini duyurmuştu.

ABD bombardıman uçağıABD bombardıman uçakları Kore yarımadası üzerinde tatbikatlar düzenliyor.

BBC Türkçe

İlgili Terimler :

YORUMLAR