Kuzey Kore lideri Kim’den kıtalararası balistik füze malzemeleri imalatının arttırılması emri

23.08.2017 10:57

732 Kişi Okumuş

0 Yorum

Kuzey Kore lideri Kim’den kıtalararası balistik füze malzemeleri imalatının arttırılması emri

ABD ile nükleer gerilimin sürdüğü Kuzey Kore’de resmi medya, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, kıtalararası balistik füzelerde (ICBM) kullanılmak üzere katı yakıt motoru ve savaş başlığı uçları imalatının arttırılması için emir verdiğini duyurdu.

Güney Kore haber ajansı Yonhap’ın Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’ya dayandırdığı habere göre, Kim ICBM’lerde kullanılmak üzere katı yakıt motoru ve savaş başlığı uçları imalatının arttırılması emrini Savunma Bilimler Akademisi’ndeki Kimyasal Madde Enstitüsü’ne yaptığı ziyerette verdi.

Enstitünün katı yakıt motoru ve savaş başlığı uçlarının yanısıra roket motorlarında kullanılan karbon materyallerin üretiminden sorumlu olduğu belirtildi.

YENİ FÜZENİN FOTOĞRAFLARI YAYINLANDI

Haberde Kim’in bu ziyareti gerçekleştirdiği tarih belirtilmedi ancak Kuzey Kore resmi gazetesi Rodong Sinmun, 23 Ağustos tarihli baskısında Kim’in enstitiyü ziyaretinde çekilen fotoğrafları paylaştı.

Yonhap’a göre Kuzey Kore’den yayınlanan fotoğraflar Pyongyang’ın ‘Pukguksong-3’ adlı yeni bir balistik füze geliştirdiğini de ortaya koydu.

Merkezi ABD’de bulunan Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Çalışmaları Merkezi uzmanlarından Michael Duitsman da fotoğraflardaki ‘Pukguksong-3’ adlı füzenin daha önce görülmediğine işaret etti.

​KCNA Kim’in ziyarette “Partimiz bu kadar mütevazı kahramanlar olduğu için gurur duyuyor” dediğini de aktardı.

Kuzey Kore’nin fırlatılan bir balistik füzenin Dünya’nın atmosferine yeniden girdiği zaman oluşacak aşırı sıcaklara dayanabilecek savaş başlığı üretme teknolojisine sahip olup olmadığı konusunda soru işaretleri bulunuyordu. KCNA’ya göre Pyongyang  savaş başlığı ve roket motorlarında ‘karbon mateyaller’ kullanarak bu teknolojiye sahip olmuş durumda.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI TİLLERSON’DAN GERİLİM DÜŞÜREN AÇIKLAMA

KCNA’nın haberinde ABD’ye karşı yeni tehdit söylemlerinin yer almaması dikkat çekti.

Zira, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson dün gerilimi azaltan bir açıklama yapmış, Kuzey Kore’yi BM’nin getirdiği yeni yaptırımların ardından füze denemesi yapmadığı ve ‘itidal’ gösterdiği için kutlamıştı.

Tillerson ayrıca bunun, Kuzey Kore’nin ABD ile ‘yakın gelecekte’ barış ve silahsızlanma görüşmelerine girmeye hazır olduğu yönünde bir işaret olmasını umduğunu belirtmişti.

Kuzey Kore’nin geçen yıldan beri yaptığı iki nükleer deneme ve çok sayıda balistik füze denemesi Kore Yarımadası’nda gerilimi ciddi boyuta çıkarmıştı.

Temmuz ayında yapılan iki kıtalararası balistik füze denemesi, Kuzey Kore’ye daha sert uluslararası yaptırımlar getirmişti. ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore’nin eğer ABD’ye saldırırsa ‘gazap ve öfkeyle” karşı karşıya kalacağı biçimindeki sözleri üzerine Kim, ABD’ye bağlı özerk Guam adasının açıklarını vurma tehdidinde bulunmuş ancak tansiyonun giderek artması üzerine bu plandan geri adım atmıştı.Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR