Kuzey Kore lideri Kim’den ‘sıcak uzlaşma ve diyalog iklimini’ canlandırma çağrısı

13.02.2018 12:31

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kuzey Kore lideri Kim’den ‘sıcak uzlaşma ve diyalog iklimini’ canlandırma çağrısı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Güney Kore’deki PyeongChang Kış Olimpiyatları’nın açılış törenine katıldıktan sonra Pyongyang’a dönen yüksek düzeyli heyet ile görüştü. Kuzey Kore lideri iki Kore arasında Olimpiyat Oyunları ile yaratılan ‘uzlaşma ve diyalog sıcak ikliminin’ daha da canlandırılarak sürdürülmesi çağrısı yaptı.

Kuzey Kore lideri Kim, Güney Kore’yi 1953’teki ateşkesten bu yana ziyaret eden en yüksek düzeyli Kuzey Koreli yetkililer olan ve Olimpiyat Oyunları sırasındaki temaslarını tamamlayıp ülkelerine dönen Kuzey Kore İşçi Partisi Politbüro üyesi kızkardeşi Kim Yo-jong ve Kuzey Kore Meclis Başkanı Kim Yong-nam ile görüştü.

Görüşmede ayrıca Ulusal Spor Rehberliği Komitesi Başkanı Choe Hwi ve Ülkenin Barışçı Birleşmesi için Komite’nin Başkanı Ri Son-gwon da hazır bulundu.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA görüşmeyle ilgili fotoğraf da yayımladı.

‘KİM, KUZEY-GÜNEY KORE İLİŞKİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ KONUSUNDA UYGULANABİLİR ADIMLARIN ATILMASI İÇİN ÖNEMLİ TALİMATLAR VERDİ’

KCNA’nın aktardığına göre, Kuzey Kore lideri ülkesinin heyetinin Olimpiyatlar’ın açılış törenine katılımı dahil ‘samimi’ çabalarını övdü ve yaptıkları işlerden dolayı memnuniyetini ifade etti.

Ayrıca Kim’in Güney Kore’yi misafirperverliği nedeniyle kutladığı ve Kuzey Kore heyetinin rahat etmesi için gösterdikleri samimi çaba ve heyete verilen öncelik nedeniyle teşekkür ettiği kaydedildi.

Açıklamada “Kuzey ve Güney’in ortak irade ve güçlü arzusu yoluyla yaratılan sıcak uzlaşma ve diyalog ikliminin daha da canlandırılarak iyi sonuçlar alınmasının önemli olduğunu kaydeden Kim, Kuzey-Güney ilişkilerinin geliştirilmesine yönelimin ayrıntılarını ifade etti ve bu konuyla alakalı uygulanbilir adımların atılması için önemli talimatlar verdi” dendi.

Ancak Kim’in bu uzlaşma planının ayrıntıları haberde yer almadı.

Kuzey Koreli heyet 3 gün süren Güney Kore temaslarında, Devlet Başkanı Moon Jae-in ile bir dizi görüşme gerçekleştirmiş, Kim’in kızkardeşi Kim Yo-jong, Moon’u Pyongyang’a davet etmişti.

Moon yanıt olarak ziyaretin gerçekleştirilmesi için uygun atmosferi yaratmayı istediğini belirtmişti. Kuzey Kore Olimpiayatlar’a atletlerinin yanı sıra ponpon kızlarını ve müzisyenlerini de göndermişti.

MOON: ABD, KUZEY KORE İLE GÖRÜŞMEYE AÇIK

Güney Kore Devlet Başkanı Moon da biraraya geldiği Letonya Devlet Başkanı Raimonds Vejonis’e “ABD Kore’ler arası diyaloğu olumlu açıdan bakıyor ve Kuzey Kore ile görüşmelere açık olduğunu ifade etti” dedi.

ABD’li yetkililer Kuzey Kore’ye yönelik baskı ve yaptırımların güçlenerek sürdürülmesini istediklerini ancak bu esnada Kuzey Kore ile görüşmelere açık olduklarını duyurmuştu.

JAPONYA: BUNA KANMAYACAĞIZ

Japonya Başbakanı Şinzo Abe de son açıklamasında ‘Moon’un Kuzey’e yönelik azami baskının sürmesinin gerekli olduğuna katıldığını’ söyledi.

Japonya Savunma Bakanı Itsunori Onodera da ‘ uluslararası toplumun Kuzey Kore’nin Olimpiyatlar’ı üzerindeki baskının azaltılması amacıyla kullanmasına izin vermemesini’ istedi.

Onodera “Bizim pozisyonumuz değişmedi ve pozsiyonumuz nükleer silah ve balistik füze geliştirme programı değişene kadar Kuzey Kore’ye yönelik baskının arttırılmasını kapsıyor” dedi.

Japonya’nın tıpkı diğer ülkeler gibi Kış Olimpiyatlar’ının başarılı olmasını istediğini belirten Onodera “Ancak eğer Kuzey Kore bu durumu siyasi amaçlarla kullanır ve bu yolla uluslararası toplumun baskılarını yumuşatmayı isterse buna kanmayacağız” dedi.

SUGA: TOKYO, PYONGYANG’IN DİPLOMATİK GÜLÜMSEMESİNE ALDANMAMALI

Japonya Kabine Sekreteri Yoşihide Suga da Kuzey Kore’nin nükleer ve balsitik füze programını durdurmadığını belirterek Tokyo’nun ‘Pyongyang’ın diplomatik gülümsemesine’ aldanmaması gerektiğini ifade etti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz