Lavrov: Koalisyonun Fetih el Şam’ı hedef aldığına dair bir kanıt yok

23.02.2018 18:02

314 Kişi Okumuş

0 Yorum

Lavrov: Koalisyonun Fetih el Şam’ı hedef aldığına dair bir kanıt yok

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Fetih el Şam (eski adıyla El Nusra Cephesi) militanlarını hedef aldığını gösteren bir kanıta sahip olmadıklarını söyledi.

Moskova’da Özbek mevkidaşı Abdülaziz Kamilov ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, Suriye’nin başkenti Şam’ın kırsalındaki Doğu Guta’da giderek kötüye giden durumla ilgili olarak yaptığı açıkalmada Suriye’de ateşkesin önündeki ana engelin Fetih el Şam militanları olduğunu  söyledi.

Lavrov teröristlerin ateşkese bağı kalacağının bir garantisi bulunmadığını vurguladı.

‘BU ÖRGÜTE DOKUNMUYORLAR’

Koalisyonun Fetih el Şam’ı düşman olarak gördüğüne dair bir kanıta sahip olmadıklarını kaydeden Lavrov, “Bu örgüte dokunmuyorlar. Koalisyonun Fetih el Şam’ı askeri faaliyetlerinin gerçek hedefi olarak gördüğüne dair bir kanıt yok” ifadelerini kullandı.

İsveç ve Kuveyt tarafından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunulan ve Suriye’de insani yardımların yapılması için 30 günlük ateşkes ilan edilmesini öngören karar tasarısını yorumlayan Lavrov, tasarıyı desteklemeye hazır olduklarını ancak belgede ateşkes garantisi verilmediğini söyledi.

‘TASARI, MİLİTANLARIN ATEKESE UYACAĞI KONUSUNDA GARANTİ SUNMUYOR’

“Tasarı, militanların ateşkese uyacağı ve Şam’daki yerleşim birimlerini bombalamayacağı konusunda bir garanti sunmuyor. Tasarının uygulanabilir olması için, bizim sunacağımız formül üzerinden metinde uzlaşma sağlanmalı. Formülümüz, Doğu Guta’daki ve dışındaki tarafların vereceği garantiyle ateşkesin başlamasını gerçekçi kılıyor ve bir temele dayandırıyor” diye devam eden Lavrov, söz konusu garantilerin başta Doğu Guta’daki aşırılık yanlısı gruplar üzerinde nüfuzu bulunanlar olmak üzere, dış aktörlerin vereceği garantilerle pekiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

‘MİLİTANLARDAN ATEŞKES GARANTİSİ ALMA SORUMLULUĞUNU ÜSTLENMELİLER’

Lavrov sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer ABD ile müttefikleri, atmosferi kızıştırma ve Suriye’de rejim değişikliği düşüncelerini gerçekleştirmek için yeni bahaneler üretme isteklerini terk ederse ve Doğu Guta’daki insani duruma ilgi göstermeye karar verirlerse, o zaman her şey mümkün olabilir. Ancak metinde yapılacak düzeltme, Batılı ülkelere militanlardan ateşkes konusunda garanti alma sorumluluğu yükleyecek ve bu ülkeler söz konusu düzeltmeyi şimdilik kabul etmiyor.”

‘ASTANA SÜRECİ, ABD’NİN SURİYE’Yİ BÖLMESİNİ ENGELLİYOR’

Rusya, Türkiye ve İran’ın garantörlüğündeki Astana sürecine de değinen Lavrov, bu sürecin ABD’nin Suriye’yi bölmesini engellediğinin altını çizdi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR