Lavrov: Rusya ve ABD, kısasa kısas politikasına son verebilir

20.09.2017 16:38

Kişi Okumuş

0 Yorum

Lavrov: Rusya ve ABD, kısasa kısas politikasına son verebilir

Birleşmi Milletler (BM) Genel Kurulu’nda ‘Washington’ın kendi yaşam biçimini diğerlerine dayatmayacağını’ söyleyen ABD Başkanı Donald Trump’ın pozitif mesajlar verdiğini belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve ABD’nin kısasa kısas politikasına son verebileceğini ifade etti.

BM Genel Kurulu için gittiği New York’ta ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson’la görüşmesinin ardından Associated Press’e (AP) demeç veren Lavrov, “Trump’ın konuşmasının memnuniyet verici olduğunu düşünüyorum. Bir ABD Başkanı’ndan uzun zamandır böyle bir konuşma duymadık” dedi.

‘WASHINGTON VE MOSKOVA, MEVCUT DURUMDAN MUTLU DEĞİL’

Rusya-ABD ilişkilerinin eski ABD Başkanı Barack Obama’nın politikaları nedeniyle zor bir süreçten geçtiğini ve çok düşük seviyede olduğunu kaydeden Lavrov, Trump’ın Moskova ile ilişkileri geliştirmekten yana olduğunu dile getirdiğini anımsatarak “Tillerson’la yaptığım görüşmeden sonraki hissiyatım, bunun Beyaz Saray’ın tutumu olduğu ve ilişkilerin mevcut durumundan mutlu olmadıkları yönünde. Biz de hiç mutlu değiliz” değerlendirmesinde bulundu.

‘PUTİN VE TRUMP’IN VİETNAM’DA GÖRÜŞMESİ ÇOK FAYDALI OLUR’

Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kasımda Vietnam’da yapılacak Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü zirvesinde Trump ile görüşmesinin ilişkilerdeki ilerlemeyi gözden geçirmek açısından son derece faydalı olacağını da söyledi.

‘ŞU ANDA GELDİĞİMİZ NOKTADAN DERS ÇIKARACAĞIMIZI UMUYORUM’

Rusya Dışişleri Bakanı, iki ülkenin diplomatlarla ilgili kısasa kısas politikasına şimdilik son verilmiş olabileceğini de kaydederek, “Obama’nın hamlesine yanıt vermek için çok uzun süre bekledik. Ciddi ve sorumlu kişiler olarak, Tillerson’ın da böyle olduğunu düşünüyorum, şu anda geldiğimiz noktadan ders çıkaracağımızı ve neyi hedeflediğimizi anlayacağımızı umuyorum. Mevcut durumun Obama yönetiminin düşmanca adımlarından kaynaklandığını göz önünde bulundurarak, ikili ve uluslararası konuları ele alırken sorumlu kişiler olarak çalışmalıyız” ifadelerini kullandı.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz