Lavrov: Suriye’de ateşkes, taraflar nasıl uygulanacağına karar verince başlayacak

26.02.2018 13:57

Kişi Okumuş

0 Yorum

Lavrov: Suriye’de ateşkes, taraflar nasıl uygulanacağına karar verince başlayacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’nin, insani yardımların ulaşabilmesi için Suriye genelinde ateşkes çağrısı içeren 2401 sayılı kararına ilişkin olarak, söz konusu ateşkesin, taraflar nasıl uygulanacağı konusunda anlaşmaya varınca başlayacağını söyledi.

Lavrov, insani yardımların gereken yerlere ulaştırılması amacıyla Suriye genelinde 1 ay uygulanacak ateşkesin başlayabilmesi için, bu ülkedeki tarafların söz konusu ateşkesin nasıl uygulanacağına karar vermesi gerektiğini söyledi.

Lavrov ayrıca, ateşkesin, Suriye ordusunun terörist gruplarla mücadelesini etkilemeyeceğini belirtip Doğu Guta ve İdlib’deki El Nusra (yeni ismiyle Fetih el Şam) militanlarının, ateşkes anlaşması ile korunmayacaklarını anımsattı.

BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) cumartesi gecesi oybirliğiyle kabul ettiği 2401 sayılı kararda, Suriye genelinde 1 ay sürmesi için çağrı yapılan ateşkesin, IŞİD, El Kaide, El Nusra Cephesi ve bu örgütlerle işbirliği yapan diğer gruplara yönelik operasyonları kapsamadığı kaydediliyordu.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR