Lavrov, Suriyeli mevkidaşı Mikdad ile görüşecek

18.08.2022 19:22

71 Kişi Okumuş

0 Yorum

Lavrov, Suriyeli mevkidaşı Mikdad ile görüşecek

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad ile 23 Ağustos’ta Moskova’da görüşecek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Dairesi Başkan Yardımcısı Ivan Nechayev, görüşmede,”19 Temmuz’da Tahran’da düzenlenen Rusya-İran-Türkiye üçlü zirvesinin sonuçları da dahil olmak üzere Astana formatının gündemindeki konuların ele alınacağını” söyledi.

Uluslararası ve bölgesel gündem hakkında detaylı görüş alışverişinde bulunulacağını kaydeden Nechayev, Suriye Anayasa Komitesi’nin çalışmalarının da tartışılacağını ifade etti.

Nechayev, “Bakanlar, çok yönlü Rusya-Suriye ilişkilerinin durumunu, çeşitli alanlarda pratik iş birliğini daha da güçlendirmenin yollarını değerlendirecekler.” dedi.

Diğer yandan Tahran zirvesi sonrası Türkiye’nin Suriye politikasında değişimin yaşanabileceği ifade ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Soçi kentinde Rusya lideri Vladimir Putin’le görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya liderinin kendisine Şam yönetimiyle iş birliğini önerdiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da önceki gün Suriye muhalefeti tarafından eleştirilen “Suriye’deki rejimi ile uzlaştırma bulmalıyız” sözlerine açıklık getirdi. Bakan Çavuşoğlu, “(Suriye’de) Muhalefet Türkiye’ye güveniyor, hiç yarı yolda bırakmadık ama Suriye’de kalıcı bir istikrar ve barış için uzlaşının şart olduğunu söyledik” dedi.

tr.euronews.com

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz