Lavrov: Trump’ın İran’la nükleer anlaşma konusunda dengeli bir karar almasını umuyoruz

06.10.2017 12:51

Kişi Okumuş

0 Yorum

Lavrov: Trump’ın İran’la nükleer anlaşma konusunda dengeli bir karar almasını umuyoruz

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la nükleer anlaşmayı bozmaya hazırlandığı yönündeki haberleri değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Trump’ın dengeli ve günümüz gerçeklerine uygun bir karar almasını beklediklerini söyledi.

Kazakistan ziyareti sırasında bir basın toplantısı düzenleyen Lavrov, “ABD, Avrupa ve uluslararası temsilciler arasında nükleer anlaşmaya ilişkin müzakerelerin sonuçsuz kalmamasını ve Başkan Trump’ın alacağı kararın dengeli ve günümüz gerçeklerine uygun olmasını umuyoruz” dedi.

‘ABD’NİN KATILIMI SON DERECE ÖNEMLİ BİR ETKEN’5+1 ülkeleri ile İran tarafından kabul edilen İran’ın nükleer programına yönelik Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nı uluslararası toplumun en önemli başarılarından biri olarak nitelendiren Lavrov, bu planın tam olarak korunması gerektiğini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı, bu çerçevede ABD’nin anlaşmadaki katılımının son derece önemli bir etken olduğunun altını çizdi.

WASHINGTON POST TRUMP’IN YENİ BİR PLAN AÇIKLAYABİLECEĞİNİ ÖNE SÜRMÜŞTÜ

Washington Post gazetesindeki haberde, Trump’ın, İran’la yapılan nükleer anlaşmanın ülke çıkarlarına uygun olmadığını açıklamayı planladığı iddia edilmişti.

Söz konusu haberde, Trump’ın muhtemelen 12 Ekim’de Ortadoğu üzerine bir konuşma yapacağı ve burada daha kapsamlı bir İran planını ilan edebileceği savunulmuştu.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz