Lavrov’dan Suriye açıklaması

04.07.2018 14:31

443 Kişi Okumuş

0 Yorum

Lavrov’dan Suriye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran’ın Suriye’den çekilmesini beklemenin gerçekçi olmadığını söyledi. Lavrov’un bu açıklaması, ABD Başkanı Donald Trump’ın temmuzda bir araya geleceği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den, İran’ın Suriye’den çekilmesini isteyeceği iddialarının konuşulduğu bir dönemde geldi.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’a, Ürdünlü mevkidaşı Ayman Safadi ile düzenlediği basın toplantısında, İran’ın Suriye’den çekilme ihtimaline ilişkin bir soru yöneltildi.

Lavrov soru karşısında, “Böyle bir şeyin sonuçları sadece Suriye’ye değil, tüm bölgeye yansır. İran’ın her yerden çıkıp kendini kendi sınırları içine hapsetmesi gerektiğini söylüyorlar. Öyle olursa her yere barış gelecekmiş. Bunların hiç gerçekçi olmadığını anlamak zor değil” ifadelerini kullandı.

Rus Dışişleri Bakanı, İran’ı da kastederek, “Bir bölgenin sorunlarını, o bölgenin kilit aktörleri olmadan çözemezsiniz” vurgusunu yaptı.

Lavrov şöyle devam etti: “Batı basınında İran konusunun çok basitleştirilmiş bir bağlam içerisinde, pek de kültür düzeyi yüksek olmayan bir okur kitlesi için hazırlanmışa benzer bir biçimde işlendiğini görüyoruz. ‘Her şey düzene girince İran’ın çekilmesi gerekiyor’ diye düşünüyorlar.”

Batı basınında, ABD Başkanı Donald Trump’ın, 16 Temmuz’da Helsinki’de bir araya geleceği Rusya lideri Vladimir Putin’den, İran’ın Suriye’den tamamen çekilmesi için yardım isteyeceğine ilişkin haberler yayınlanmıştı.

Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR