Lavrov’dan Venezüella uyarısı: Krizi körüklemeyin

22.08.2017 17:13

Kişi Okumuş

0 Yorum

Lavrov’dan Venezüella uyarısı: Krizi körüklemeyin

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dış güçlere Venezüella’daki durumu körüklemek yerine ülkede barışın ve uzlaşmanın sağlanmasına katkı yapma çağrısında bulundu.

Vatikan Devlet Sekreteri Pietro Parolin ile görüşmesi sonrasında basın toplantısında konuşan Lavrov, Moskova’nın Venezüella’daki durumun dış güçler tarafından körüklenmesine karşı olduğunu ifade etti.

Lavrov “Muhalifleri hükümetle sert bir cepheleşmeye iten dış güçler, Venezüella’da barış, huzur ve istikrar sağlanması ile ilgilenen tarafların çabalarını baltalıyor. Moskova en başından beri Vatikan’ın Venezüella’da barışa yönelik çabalarını destekledi. Önemli olan tüm dış oyuncuların, ülkedeki karşıt tarafları ulusal bir uzlaşmaya, fikir birliğine çağırması” ifadelerini kullandı.

PAROLİN: RUSYA KRİZİN ÇÖZÜMÜNE YARDIM EDEBİLİR

Parolin de konuyla ilgili “Rusya’nın, uzun süredir bu zor durumu yaşayan Venezüella’ya yardım edebileceğini düşünüyorum. Zira iki ülkenin yakın ilişkileri var. Rusya, müzakerelere katkı sağlayabilir. Vatikan, krizin çözümü için tek yolun müzakere olduğu görüşünde. Sorunların çözümü için ortak bir yol bulmak amacıyla taraflarla hükümet düzeyinde birlikte çalışmalar gerçekleştirilmeli” dedi.

‘VATİKAN, PAPA’NIN RUSYA’YA GİTMESİNİ OLUMLU KARŞILIYOR’

Parolin, Papa Francis’in Rusya’yı ziyaret etmesi düşüncesi konusunda Vakitan’da olumlu bir ivmenin hakim olduğunu belirterek, böyle bir ziyaretin gerçekleştirilmesi için yapılacak çalışmalar olduğunu ifade etti.

Parolin, olası bir görüşme ile ilgili tarih de vermedi.Sputnik

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz