Londra’da dev binada yangın! Can kayıpları var

14.06.2017 12:14

604 Kişi Okumuş

0 Yorum

Londra’da dev binada yangın! Can kayıpları var

Peş peşe yaşanan terör saldırılarıyla sarsılan İngiltere’de bir şok daha… Başkent Londra’nın batısında bulunan White City semtinde 27 katlı bir gökdelende yangın çıktı. Konut olarak kullanılan dev binadan atlayanlar olduğu belirtildi. İtfaiye ekipleri içeride mahsur kalanları kurtarmak için zamanla yarışıyor. Çökme tehlikesi bulunan binada Türklerin de yaşadığı öne sürüldü.

İngiltere medyasına yansıyan haberlere göre; Latimer Road’da bulunan Grenfell Tower yerel saatle 01:15’te (TSİ 03:15) alevlere teslim oldu.

Duman zehirlenmesinin de aralarında bulunduğu çeşitli yaralanmalarla bazı insanların tedavi altına alındığı belirtildi. Londra Ambulans Servisi, yangından etkilenen en az 50 kişinin çevredeki 5 hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Yangını söndürmek için 200 itfaiyeci ve 40 itfaiye aracı görev yapıyor. 120 dairelik dev binadaki alevlere havadan da müdahale ediliyor.

Yanan binaya sadece 600 metre mesafede yaşayan Tim Downie, Sky News’e verdiği demeçte, “Tüm pencereler paramparça oldu. Binadan molozlar düşüyor. Sıcaklık olağanüstü. Yangın blogun etrafını sardı. Sokaktaki insanlar yangının dördüncü katta çıktığını ve yukarı doğru yayıldığını söyledi” ifadelerini kullandı.

Londra İtfaiyesi Genel Sekreteri Dany Cotton, 29 yıllık meslek hayatında böylesine bir yangın görmediğini belirterek, şunları söyledi:

“Bina ikinci katından yukarıya doğru yanıyor. Şu an yangına 40 itfaiye aracı ve 200’ün üzerinde itfaiyeciyle müdahale ediliyor. Üzülerek belirtmeliyim ki yangında hayatını kaybedenler var. Binanın büyüklüğü ve yapısı nedeniyle can kaybı sayısı henüz kesin değil. Yangının sebebi ise halen belli değil.”

Fotoğraflar İngiliz Daily Mail gazetesinden alınmıştır.

Fotoğraflar İngiliz Daily Mail gazetesinden alınmıştır.

Çökme tehlikesine karşın çevre binaların tahliye edildiği açıklandı. Londralılara bölgeden uzak durmaları yönünde çağrı yapıldı.

Rus Russia Today (RT) yayın organının olay yerinden bildiren muhabiri Eisa Ali, yangının bozuk bir buz dolabından çıktığını öne sürdü. Ali, binanın güvenlik sorunları olduğunu ve bina sakinlerinin geçen yıl uygunsuz ve eski güvenlik standartları nedeniyle şikâyette bulunduğunu aktardı.

london99331

RT’nin haberine göre; binada yaşayanların büyük oranda Müslüman olduğu ve Ramazan nedeniyle birçok insanın dışarıda olabileceği ifade edildi. Yanan binada Türklerin de yaşadığı önünde iddialar var.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, yangını ‘büyük bir olay’ olarak nitelendirdi.

İngiliz medyası olayı anbean takip ediyor. Daily Mail gazetesinin internet sitesi 'Cehennem Kulesi' başlığını tercih etti. Gazetenin manşetine taşıdığı fotoğrafta binada mahsur kalan bir kişi görülüyor.

İngiliz medyası olayı anbean takip ediyor. Daily Mail gazetesinin internet sitesi ‘Cehennem Kulesi’ başlığını tercih etti. Gazetenin manşetine taşıdığı fotoğrafta binada mahsur kalan bir kişi görülüyor.

Televizyon sunucusu George Clarke, binadan 100 metre uzakta olmasına rağmen üzerinin külle kaplandığını aktarırken üst katta kalan bazı kişilerin el fenerleriyle yardım istediğini ve dışarı çıkamadıklarını söyledi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye konuşan görgü tanıkları, binanın içinde yardım isteyen insanlar gördüklerini, bazılarının ailelerini arayarak yangın merdivenlerinde de yangın olması nedeniyle binadan çıkamadıklarını söylediğini anlattı.

FOTO: REUTERS

FOTO: REUTERS

Binada tanıdıkları olan insanlardan bazıları, yakınlarına ulaşamadıklarını aktarıyor.

londra

Yanan binanın 1974 yılında yapıldığı öğrenildi.

 

SÖZCÜ

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz